Inšpektori kontrolovali veľkonočnú ponuku potravín, našli chybné etikety a námrazu v mletom mäse

Potraviny, mäso
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Potravinová inšpekcia skontrolovala potraviny, po ktorých je pred veľkonočnými sviatkami každoročne najväčší dopyt. Kontrolám sa nevyhli ani reťazce, baliarne, veľkoobchodné sklady a aj samotní výrobcovia.

Potravinoví inšpektori vo februári a marci zrealizovali 1 094 špeciálnych kontrol, z čoho pri 31 kontrolách bolo zistených 96 nedostatkov. Na polovicu nedostatkov natrafili inšpektori v supermarketoch a hypermarketoch. Informovalo o tom v utorok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) v tlačovej správe.

V ovocí nenašli dva druhy farbív

Niektoré zo zistených nedostatkov popísal riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) Jozef Bíreš: „Pri krájaní mäsových výrobkov neboli používané prikrývky hlavy, priestory jednej prevádzkarne sme našli v katastrofálnom hygienickom stave, osem druhov hlbokozmrazených rybacích produktov a mletého mäsa malo porušené vákuum a vyskytovala sa na nich námraza.“

Na výrobkoch „Kostelecké uzeniny“, „Jarní dvojka – Kostelecký Uherák“ a „Kostelecká klobása“ zas chýbalo podľa MPRV SR označenie v štátnom jazyku a dátum minimálnej trvanlivosti.

V rámci cielených kontrol zachytili inšpektori 46,8 kilogramu nevyhovujúceho tovaru v hodnote 427,60 eura. Laboratórne testy odobratých produktov však ešte nie sú podľa ministerstva pôdohospodárstva ukončené. Z 358 vzoriek sú zatiaľ známe výsledky 165 vzoriek.

Inšpektori našli medzi nimi šesť nevyhovujúcich, čo predstavuje 3,6 percenta. Má ísť o zmes kandizovaného ovocia, ktorej inšpektori vytkli nedostatočné označenie farbiva brilantná modrá E 133. V ovocí navyše nenašli inšpektori podľa MPRV SR dva druhy farbív, ku ktorým sa výrobca priznával na etikete.

Likér nedodržal množstvo alkoholu

V testoch neuspela podľa ministerstva ani piškótová torta s višňovou náplňou a kakaovou polevou Vienna cake cherry. „Výrobca nedodržal požiadavky, ktoré sa týkajú označovania potravín,“ zdôvodnil Jozef Bíreš. Podobný problém zistili potravinoví inšpektori aj v prípade ďalších troch výrobkov – zrejúceho syra vyrobeného z ovčieho a kozieho mlieka Feta, syra Halloumi Athienitico papouis halloumi a ovčieho jogurtu Yogood.

Na zozname nevyhovujúcich produktov skončil aj likér Vaječný sen oriešok 16 %, ktorý nedodržal množstvo deklarovaného alkoholu. Potravinoví inšpektori rozdali podľa ministerstva pôdohospodárstva 11 blokových pokút v hodnote 300 eur. V podobných špecificky zameraných kontrolách chce agrorezort pokračovať aj v budúcnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Bíreš
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR