Inšpiratívne príbehy milionárov, ktorí sa vzdali bohatstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: www.listverse.com

Z obrovskej vily do domčeka z hliny

Britský milionár Jon Pedley, ktorý si „užíval“ peniaze zarobené v oblasti telekomunikačných služieb zhýralým životným štýlom, sa v roku 2002 obrátil o 180 stupňov. „Žil som neskutočne sebecký život. Bol som obvinený zo zločinov, bol som alkoholik, mal som milostné aférky a ničil som životy ľudí – vrátane môjho vlastného. Vždy som staval peniaze nad všetko ostatné,“
Bez názvu
Foto: www.telegraph.co.uk

uviedol dnes už 44-ročný rodák z anglického Essexu, ktorý v roku 2010 predal svoje luxusné sídlo zo 16. storočia so všetkým nábytkom, vyše 400-árovú záhradu aj svoju telekomunikačnú spoločnosť, aby sa presťahoval do Ugandy, kde založil charitatívnu organizáciu venovanú deťom Uganda Vision.

K odvážnemu kroku ho priviedla dopravná nehoda, v ktorej takmer prišiel o život. V roku 2002 si sadol za volant opitý, zaspal a narazil do dodávky. Pedley sa z kómy prebral až po šiestich týždňoch. Vzdal sa alkoholu a rozhodol sa od základov zmeniť svoj život. Po tom, ako predal všetok svoj majetok, sa odsťahoval do Ugandy, kde si postavil jednoduchý hlinený domček a založil organizáciu, ktorá pomáha sirotám a deťom chorým na AIDS. Jeho program umožňuje aj európskym deťom vycestovať do Afriky, kde vďaka programu pre dobrovoľníkov môžu pomôcť aj sami sebe. Na otázku, či považuje svoje rozhodnutie za dobré, Pedley odpovedal: „Nikdy som si ničím iným nebol viac istý.“

Najšťastnejší človek na svete

Bez názvu
Foto: www.today.com

Príbeh Chorváta Fraňa Selaka obletel svet v roku 2010. Muž, ktorý sedemkrát len o vlások unikol smrti a na dôchodku vyhral v lotérii 720-tisíc eur, pochopil, že to najlepšie má už dávno po svojom boku v podobe manželky a peniaze sa rozhodol rozdať druhým.

Muž, ktorý si vyslúžil prezývku „najšťastnejší človek na svete“, prvýkrát unikol hrobárovi spod lopaty v roku 1962, keď cestoval vlakom zo Sarajeva do Dubrovníku. Vlak sa vykoľajil a spadol do ľadovej rieky. Pri nehode prišlo o život 17 ľudí, Selak vyviazol bez vážnych zranení. Senior z Chorvátska prežil aj šmyk autobusu, ktorý skončil v rieke, stihol vyskočiť z horiaceho auta na diaľnicu, unikol z ďalšieho horiaceho auta na benzínovej pumpe a prežil zrážku s autobusom na prechode. Šťastlivec pri páde z vetroňa, ktorému prúd vzduchu vyvalil dvere, dopadol rovno na mäkkú kopu slamy a v roku 1996 na poslednú chvíľu vyskočil zo svojho auta, ktoré sa rútilo zo sto metrov vysokého útesu.

V roku 2005 vyhral Selak v miestnej lotérii 720-tisíc eur. O päť rokov neskôr sa vtedy 81-ročný muž rozhodol predať svoj luxusný dom, v ktorom žil s manželkou Katarínou a presťahovať sa do jednoduchého bytu v rodnom meste Petrinja. Časť peňazí si odložil na operáciu bedrového kĺbu, zvyšok rozdal rodine a priateľom. Zistil totiž, že viac šťastia mu už neprinesú. „Všetko, čo vo svojom veku potrebujem, je moja Katarína. Peniaze by nič nezmenili. Keď do môjho života vstúpila, vedel som, že mám skutočne kúzelný a požehnaný život,“ dodal Selak.

Zdravie nad zlato

Bez názvu
Foto: www.nbcnews.com

Hoci sa britský podnikateľ Brian Burnie zapájal do charitatívnych akcií počas celého pracovného života, v roku 2009 sa rozhodol pre veľkú zmenu. V tomu istom roku, keď jeho manželke diagnostikovali rakovinu prsníka, Burnie predal všetky svoje nehnuteľnosti vrátane luxusného hotela a vlastnej vily a z takto získaných peňazí, ktoré sa šplhali na hodnotu 16 miliónov libier, založil vlastnú charitatívnu organizáciu. Tá sa zameriava najmä na výskum rakoviny a pomoc ľuďom, ktorých táto zákerná choroba postihla. Organizácia dbá na mnohé pomôcky, ktoré pacientom uľahčujú život, vrátane bezplatnej prepravy z domu do nemocnice kedykoľvek je to potrebné.

Burnie uviedol, že svojím činom chcel znížiť utrpenie pacientov a zároveň inšpirovať bohatých ľudí, aby urobili niečo podobné. Burnie však nezostal len pri tom. Senior uplynulý rok predal aj svoj druhý dom, ktorý mal hodnotu vyše 610-tisíc libier. Všetky peniaze daroval organizácii, o ktorej dúfa, že dostane národný status. „Keď s tým raz začnete, už niet cesty naspäť,“ tvrdí štedrý milionár.

Rozdať do posledného centu

Bez názvu
Foto: www.atimes.com

Čínsky miliardár Yu Panglin sa niekoľko rokov za sebou zaradil medzi najväčších filantropov v Číne. V roku 2010 však šokoval celý svet, keď sa rozhodol zvyšných 470 miliónov dolárov vložiť na konto svojej charitatívnej organizácie. Yu vtedy uviedol, že nechce nič zo svojho bohatstva zanechať svojim synom a odporučil ostatným boháčom, aby urobili to isté.

„Je to už moja posledná dotácia, nemám už nič viac, čo by som mohol darovať,“ uviedol v roku 2010 vtedy 88-ročný podnikateľ v oblasti hoteliérstva a nehnuteľností. „Moje bohatstvo je len kvapkou vo vedre vody v porovnaní s tým, čo vlastnia moji rovesníci, ale na rozdiel od nich mám iné názory. Svoje bohatstvo nenechám svojim deťom,“ povedal Yu, ktorý verí, že jeho peniaze by jeho synom narobili len problémy.

„Prečo by som mal synom nechať peniaze, keď sú schopnejší alebo aj keď sú slabší ako ja? Ak budú mať vlastné chodníčky, bude sa im dariť lepšie ako mne. Ak sú slabší ako ja, len by ich rozhádzali – na automaty, striptízové bary a možno i drogy. V oboch prípadoch by im to uškodilo,“ vysvetlil miliardár, ktorý sám vyrastal v chudobe. Všetok profit z päťhviezdičkového hotela Shenzhen Panglin Hotel, ktorý otvoril v roku 2000 a v ktorý slúži aj ako jeho kancelária a byt, idú priamo na konto charitatívnej organizácie The Yu Panglin Foundation. Z podnikateľa sa tak stal priekopník v demonštrácii korporačno-spoločenskej zodpovednosti v krajine.

www.listverse.com, www.nbcnews.com, www.telegraph.co.uk, www.atimes.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať