Inštitút ľudských práv nazýva referendum o rodine nezmyslom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Účastníci tlačovej besedy Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400 tis. podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny, v záhrade Prezidentského paláca. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – V prípade referenda o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu nejde len o rozdúchavanie nepokoja v spoločnosti a neznášanlivosti voči menšinám, ale tiež o nezanedbateľnú čiastku šesť miliónov eur.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, toľko bude totiž toto nezmyselné referendum stáť. „Keďže sa vo svojej práci čoraz častejšie stretávam s otázkami rozširujúcej sa chudoby, musím sa spýtať, koľkým sociálne slabým mnohodetným rodinám by sa z týchto peňazí zo štátneho rozpočtu dalo pomôcť?“

Rovnako Weisenbachera zaujíma, či toto občianske združenie, ktoré nesie v názve „za rodinu“, skutočne sleduje dobro slovenských rodín alebo vlastné politické a ideologické ambície.

Aliancia chce kampaň zrealizovať znova

Referendum je podľa jeho slov jednoznačne proti ľudským právam a nemalo byť vôbec vyhlásené. „Otázne je však to, ako chápať vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku, že má stále o ústavnosti referendových otázok pochybnosti, no pritom vykonal akúsi nadprácu a vyhľadal dátum, ktorý je vraj najvhodnejší,“ poznamenal.

Peter Weisenbacher však ocenil realistický prístup iniciátorov petície, ktorí podľa jeho slov správne predpokladajú, že referendum nebude úspešné. Aliancia za rodinu totiž na brífingu vo štvrtok 27. novembra vyhlásila, že v prípade neúspechu referenda je pripravená zorganizovať petíciu za ďalší plebiscit.

„Samozrejme, je tu čas, priestor o tri roky usporiadať referendum znova. Myslíme, že táto téma bude aj o tri roky rovnako aktuálna ako pred sto či tisíc rokmi,“ uviedol hovorca aliancie Anton Chromík. Dúfajú však, že to nebude potrebné. Podľa Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv je však zarážajúce, že aliancia jedným dychom tvrdí, že o tri roky hodlá podobnú nenávistnú kampaň zrealizovať znova.

Referendum má tri otázky

Prezident Andrej Kiska vyhlásil referendum o ochrane rodiny, konať by sa malo 7. februára budúceho roku. Hlava štátu tak urobila po tom, ako o ústavnosti referenda rozhodol Ústavný súd SR.

Ústavný súd rozhodol, že v súlade s ústavou sú otázky: „Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou?“, „Súhlasíte s tým, aby párom alebo skupinám osôb rovnakého pohlavia nebolo umožnené osvojenie (adopcia) detí a ich následná výchova?“ a „Súhlasíte s tým, aby školy nemohli vyžadovať účasť detí na vyučovaní v oblasti sexuálneho správania či eutanázie, ak ich rodičia alebo deti samy nesúhlasia s obsahom vyučovania?“

Štvrtá otázka bola v rozpore s ústavou

Referendum so štyrmi otázkami žiadala vypísať Aliancia za rodinu, jej petíciu podpísalo približne 400-tisíc ľudí. Ústavnosť referendových otázok posudzoval ústavný súd na základe podania prezidenta Andreja Kisku.

V súlade s ústavou nie je tretia referendová otázka: „Súhlasíte s tým, aby žiadnemu inému spolužitiu osôb okrem manželstva nebola priznaná osobitná ochrana, práva a povinnosti, ktoré sú právnymi normami k 1. marcu 2014 priznané iba manželstvu a manželom – najmä uznanie, registrácia či evidovanie ako životného spoločenstva pred verejnou autoritou, možnosť osvojenia dieťaťa druhým manželom.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaAnton ChromíkPeter Weisenbacher
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinu