Inštitút osobného bankrotu využili tisíce ľudí, možnosť konkurzu podporuje aj minister Gál

Bankrot

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Inštitút takzvaného osobného bankrotu využíva čoraz viac ľudí. Vyplýva to zo štatistických údajov Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová. Osobný bankrot využili tisíce ľudí už bezprostredne po jeho zavedení v marci minulého roka.

Dve možné alternatívy

Dlhov sa môže po novom dlžník zbaviť pomocou jednej z dvoch alternatív – konkurzom alebo cez splátkový kalendár. Pri konkurze odovzdá na speňaženie majetok a súd následne rozhodne o oddlžení. V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.

Za prvých päť mesiacov tohto roka využilo možnosť konkurzu 6 016 právnických subjektov či fyzických osôb a formu splátkového kalendára 75. Oproti roku 2017 sa tak dá povedať, že záujem ľudí o túto možnosť z mesiaca na mesiac rastie.

Túto možnosť odporúča aj samotný minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), ktorý chce takýmto spôsobom odbremeniť ľudí, ktorí majú viacero exekúcií. Tie by mohli byť po koaličnej dohode zastavené zákonom, pričom následne by bol ešte vo väčšej miere využitý práve inštitút osobného bankrotu.

K dispozícii sú konzultácie

Dlžníci môžu navyše telefonicky, elektronicky alebo osobne kontaktovať príslušnú kanceláriu Centra právnej pomoci (CPP) pod gesciou rezortu spravodlivosti, podľa miesta trvalého bydliska, kde sa objednajú na konzultáciu. Na konzultácii mu zamestnanci centra následne poskytnú potrebné informácie, pomôžu vyplniť formulár žiadosti, ktorého súčasťou sú aj prílohy, informuje centrum na svojej internetovej stránke.

Formu osobnej konzultácie využilo za prvých päť mesiacov tohto kalendárneho roka až 18 257 ľudí, formu telefonickej konzultácie využilo 25 362 osôb a elektronicky žiadalo informácie 1 921 ľudí. Aj v tomto smere sa dá hovoriť o medziročnom náraste, presné odchýlky však ukážu až záverečné štatistiky po celoročnom súčte.

Osobný bankrot je zákonom upravený proces, ktorým sa fyzická osoba podnikateľ alebo fyzická osoba nepodnikateľ môže zbaviť svojich dlhov. Vďaka zmenám od marca 2017 sa stal dostupnejší pre viac ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor Gál
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR