Intervencie českej banky podľa guvernéra ekonomike prospeli

Česká národná banka
Foto: cnb.cz

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Guvernér Českej národnej banky (ČNB) Miroslav Singer považuje intervencie centrálnej banky za prospešné. Intervencie centrálnej banky, ktoré oslabili českú menu, chvália exportéri, problémy však majú cestovné kancelárie.

Singer v reakcii uviedol, že úlohou centrálnej banky nie je vyhovieť všetkým. Podľa jeho slov centrálna banka nie je trhovou inštitúciou a jej kroky majú víťazov a porazených. Informoval o tom český portál ihned.cz.

Rástol export i domáca spotreba

Singer hovoril o pozitívnom obraze ekonomiky. Pripomenul, že v prvom polroku tohto roka medziročne rástol export, priemyselná produkcia, investície firiem, aj domáca spotreba. Napríklad maloobchodné tržby posilnili v prvom polroku medziročne o 5,6 %.

„Rastieme o pol percenta rýchlejšie než Nemecko, zaplatili sme za to o niečo vyššou infláciou, ale tá je stále hlboko pod cieľom ČNB,“ uviedol Singer. V auguste ceny medziročne stúpli o 0,6 %.

Cestovné kancelárie pre slabú korunu veľmi trpia

Intervencie chválil predstaviteľ českej Asociácie exportérov Otto Daněk. „Myslím, že to bol veľký krok k pomoci českému exportu. Budeme s láskou spomínať na toto obdobie, keď ČNB pustí opraty kurzu z rúk,“ povedal Daněk. Asociácia vyčíslila prínos intervencií pre český export na 20 mld. CZK.

Prezident Českej asociácie cestovných kancelárií Roman Škrabánek naopak hodnotil intervencie ako škodlivé. Podľa jeho slov cestovné kancelárie pre slabú korunu veľmi trpia a nevedia túto situáciu riešiť „Už stredne malé kancelárie zrejme nebudú investovať a naberať nových pracovníkov,“ povedal Škrabánek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Singer
Firmy a inštitúcie ČNB Česká národná banka