Investícia Číny do elektrárne v Británii je historická

Cameron Si Ťin pching
Britský premiér David Cameron počas spoločnej tlačovej konferencie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Londýne. Foto: SITA/AP

Londýn 21. októbra (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie Číny investovať do projektu novej britskej jadrovej elektrárne je „historickou“ dohodou, ktorá vytvorí tisíce nových pracovných miest v Británii. Vyhlásil to dnes britský premiér David Cameron počas spoločnej tlačovej konferencie s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Londýne.

Čínsky líder podpísal dnes dohodu o investícii čínskej spoločnosti China General Nuclear (CGN) vo výške šesť miliárd libier (8,16 miliardy eur) do projektu novej britskej jadrovej elektrárne, čím CGN získa podiel 33,5 percenta v tomto projekte.

Výstavba elektrárne sa stala predmetom kritiky v rámci celkovej snahy o posilňovanie vzťahov Británie s Čínou, druhou najsilnejšou ekonomikou sveta. Camerona tiež podľa agentúry AP obviňujú, že nadbieha Pekingu kvôli ekonomickým dohodám, pričom ignoruje dohovory o ľudských právach.

„Silné hospodárske vzťahy sa môžu odvíjať aj po boku niektorých otvorených nezhôd,“ uviedol Cameron vo svojom úrade na Downing Street v Londýne. Čím silnejšie budú podľa neho „vzťahy medzi našimi krajinami, tým viac budeme schopní viesť vážny dialóg“.

Pri príležitosti druhého dňa oficiálnej štátnej návštevy čínskeho lídra v Spojenom kráľovstve pristúpili dnes tieto dve krajiny tiež k zmierneniu vízových povinností pre občanov Číny. Podľa dnešného oznámenia úradu premiéra Camerona sa predlžuje štandardná dĺžka turistických víz pre občanov Číny v Británii z aktuálnych šiestich mesiacov na dva roky.

Súčasťou plánov Londýna na posilnenie vzťahov s Pekingom je tiež oznámenie o nových pripravovaných vízach oprávňujúcich na viacnásobný vstup a odchod z krajiny, platných desať rokov. Nové víza by mali vstúpiť do platnosti v januári.

Čínsky prezident Si Ťin-pching s manželkou sa dnes pred rokovaním s premiérom Cameronom stretol s britským princom Williamom a jeho manželkou Kate. Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridgea čínskemu páru predstavili špeciálnu výstavu spoločných britsko-čínskych technologických projektov. Na následnom slávnostnom bankete v Lancaster House sa štvorica stretla s filmovou hviezdou Jackiem Chanom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronSi Ťin-pching