Investície do inovácií a digitálnej ekonomiky pomôžu prekonať koronakrízu, tvrdí ministerka Remišová

VLÁDA: Rokovanie 86. schôdze
Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: SITA/Branislav Bibel

Na prekonanie koronakrízy budú veľmi dôležité investície do inovácií a digitálnej ekonomiky. V panelovej diskusii na konferencii Globsec 2021 Bratislava Forum to v stredu povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, podľa ktorej Slovensko potrebuje vytvoriť podmienky pre digitálnu transformáciu všetkých oblastí spoločnosti.

Ako podotkla ministerka, plán obnovy je šancou naštartovať reformy, ktoré členské štáty Európskej únie posunú skokovo vpred. Koronakríza podľa nej ukázala, akú dôležitosť zohrávajú digitálne technológie v boji proti globálnym hrozbám a krízam. Na reformy v rámci komponentu Digitálne Slovensko pôjde z plánu obnovy 580 miliónov eur.

Investície budú smerovať do štyroch oblastí

Investície pôjdu do štyroch strategických oblastí, a to na elektronické služby štátu, digitálnu ekonomika a inovácie, rozvoj digitálnych zručností seniorov a na kybernetickú a informačnú bezpečnosť verejnej správy.

„Slovensko potrebuje moderné digitálne riešenia naprieč všetkými oblasťami. Veľký dôraz budeme klásť na digitalizáciu podnikov, vedu, výskum a inovácie. Podnikom sprístupníme špičkové technológie, vysokovýkonné výpočty vďaka superpočítačom či nasadenie umelej inteligencie,“ vyhlásila Veronika Remišová a zároveň dodala, že v rámci digitálnej transformácie jej rezort bude podporovať aj riešenia v oblasti boja proti dezinformáciám a digitálnu inklúziu.

Nikto nemôže ostať bokom

“Ak chceme rozvíjať digitálne inkluzívnu spoločnosť, žiadna veková kategória nemôže zostať bokom. Seniori sú najmä z hľadiska digitálnej chudoby výrazne ohrozenou skupinou, a preto pripravujeme špeciálne cielený program na ich ochranu a zvýšenie ich digitálnych zručností. Súčasťou digitálnej transformácie je tiež reforma vysokorýchlostného pripojenia na internet a pokrytie bielych miest do roku 2030,” doplnila ministerka Remišová s tým, že dokopy na digitálne riešenia naprieč všetkými oblasťami pôjde z plánu obnovy a odolnosti viac ako jedna miliarda eur.

Ďalšie investície do tejto sféry pôjdu aj z klasických eurofondov, z ktorých bude mať Slovensko na roky 2021 – 2027 takmer 13 miliárd eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie Európska úniaMinisterstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI