Investorom sa vypláca najať si stavebného manažéra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračná fotografia Foto: Pixmac

BRATISLAVA 17. júla (WBN/PR) – Rola stavebného manažéra, ktorý bude skutočným spoluhráčom investora, je mimoriadne dôležitá, uvádza Erik Štefanovič, konateľ DELTA Projektconsult CZ a SK. Podľa neho možne Vďaka poctivému projektovému manažérovi je podľa neho možné dosiahnuť úspory i viac ako 15%.

Akú úlohu hrá projektový manažment v rámci celého stavebného projektu?

Projektový manažment považujem za centrálny mozog celého stavebného projektu, ktorý kompletne sprevádza celý stavebný projekt investora. Zjednodušene povedané, ide o projektového manažéra, ktorý investorovi zodpovedá za hladký priebeh celého projektu a predovšetkým dokáže garantovať dodržanie dohodnutých nákladov, termínov a tiež stanovenej kvality. To sú práve časté úskalia stavebných projektov, ktorých sa investori obávajú. Časový sklz, predraženie celej stavby, nedorobky, chyby a iné závady na kvalite. Kvalitný projektový manažment je nástroj, ktorý predovšetkým háji záujmy investora v akejkoľvek fáze výstavby.

Je možné tieto postupy uplatniť aj v medzinárodnom meradle, keď na stavebnom projekte spolupracujú dodávatelia z rôznych krajín?

Ak hovoríme o medzinárodnom projektovom manažmente, je nesmierne dôležité, aby sa jednotlivé riadiace jednotky integrovali, avšak treba mať na pamäti, že do projektu vstupujú rozličné národnosti, takže je potrebné ich zosúladiť, aby spolu dokázali komunikovať. Práve v komunikácii tkvie mnoho nástrah. Za 38 rokov pôsobenia na európskom stavebnom trhu o tom vieme svoje.

Viete nám povedať, či sa nejako líši projektové riadenie stavebných projektov v Česku, Rakúsku, na Slovensku alebo na Ukrajine?

Práve na rozsiahlom developerskom projekte nákupného centra Ave Plaza v ukrajinskom Charkove bolo viditeľné prenesenie medzinárodného know how DELTY v spôsobe riadenia výstavby. Prevažnú časť realizácie projektu mala na svojich pleciach ukrajinská pobočka Delty so sídlom v Kyjeve. Úlohou zástupcov českej Delty bolo priniesť do projektu osvedčené postupy, technické skúsenosti a štandard kvality, ktorý môžeme nájsť v západnej Európe. Efektívny spôsob riadenia prostredníctvom slovenských technikov sa tu ukázal v praxi. Našou úlohou v Charkove nebolo len štandardné riadenia kvality manažmentu a miestny stavebný dozor. Skutočná pridaná hodnota slovenského zástupcu na Ukrajine spočívala vo vytvorení „komunikačného mosta“ medzi mentalitou a metodikou stavebných firiem postkomunistického režimu a západoeurópskym štandardom riadenia procesu výstavby.

Všeobecne sa uvádza, že projektový manažment v priebehu prípravy a vlastnej realizácie stavieb dosahuje úspory nákladov investora vo výške 10 až 15 percent oproti klasickej výstavbe na kľúč s generálnym dodávateľom stavby. Potvrdíte túto skúsenosť v rámci skúseností s projektmi po Európe alebo sú výsledky odlišné?

Tieto údaje sú so susedným Rakúskom alebo Slovenskom porovnateľné. Všeobecne platí, že všetko závisí od veľkosti stavby. Na menšej stavbe je možné práve vďaka poctivému projektovému manažérovi, respektíve partnerovi investora, dosiahnuť úspory aj viac ako 15%. Nie je žiadnym tajomstvom, že projektový manažment skutočne umožní zadanie postupných čiastkových prác, čím sa docieli skrátenie termínu dostavby.

V Česku si, bohužiaľ, veľa ľudí myslí, že generálny dodávateľ je stavebná firma s vlastnými zamestnancami. Ja osobne rozdeľujem generálnych dodávateľov do dvoch skupín. Do prvej patria tí, ktorí nemajú žiadnu realizačnú kompetenciu a prevádzkujú všetko vďaka subdodávateľom, druhá skupina disponuje vlastnými zamestnancami, ktorí síce stavbu fyzicky realizujú, ale nevedia ich koordinovať.

Investor sa často mylne domnieva, že generálny dodávateľ je na jeho strane. Žije v pocite, že nepotrebuje partnera, ktorý by vykonával kontrolu procesov, kvality a podobne. Výsledkom je kvalitatívne horšia stavba. Práve tu je dôležitá úloha stavebného manažéra, ktorý bude skutočným „spoluhráčom“ investora a kontrolkou, ktorá zabliká, keď procesy nefungujú, ako by mali a môže dôjsť k narušeniu kvality, nedodržania termínu či nákladov. Problém dodržania kvality, nákladov ale aj bezpečnosti rieši prechod od generálneho dodávateľa na tzv. totálneho dodávateľa, teda partnera, ktorý investorovi nielen stavbu zrealizuje, ale tiež prevádzkuje. Nemá teda tendenciu „klamať“ v otázke kvality, pretože sám je zodpovedný za dlhodobú prevádzku, a teda ak kráti na kvalite pri výstavbe, o to drahšie budú náklady pri opravách, revízii a podobne. V Rakúsku si štát pri stavbách pre zdravotníctvo takúto formu partnera priam vyžaduje.

Vaša spoločnosť sa okrem iného špecializuje na skracovanie termínov výstavby priemyselných a výrobných hál a logistických centier. V čom tkvie tajomstvo vášho úspechu?

Snažíme sa využívať možnosti zlúčenia územného a stavebného konania do jedného procesu, čím dokážeme skrátiť prípravu stavebného projektu približne o tri mesiace. Ak investora tlačí čas a potrebuje skutočne, čo najskôr začať vyrábať či skladovať atď., je možné dosiahnuť skrátenie výstavby formou realizácie bez generálneho dodávateľa.

To skúsenému projektovému manažérovi umožní zadávať stavebné práce priebežne bez ohľadu na termín prvého kopnutia do zeme. Predovšetkým tieto dva faktory nám napríklad umožnili v minulom roku zrealizovať výrobnú halu pre spoločnosť Fischer vo Vyškove o rozlohe 7500 m2 za necelých 10 mesiacov. To je pre ktorúkoľvek výrobnú či obchodnú firmu dobrá správa, pretože vyrábať či obchodovať o niekoľko mesiacov skôr znamená získať obrat, o ktorý by firma inak vďaka administratívnym či legislatívnym prieťahom pri výstavbe zbytočne prišla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Štefanovič
Firmy a inštitúcie DELTA Projektconsult Slovakia