Investovať do solárnej energie sa v budúcnosti môže oplatiť

Solárna elektráreň
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Vôľu štátov podporovať v budúcnosti solárnu energetiku rozhodne netreba podceňovať. Solárna energia sa rýchlo blíži grid parity, dopyt rastie, štáty tento zdroj energie chcú, solárna energetika bude udržateľná aj konkurencieschopná aj bez dotácií a svojou veľkosťou nakoniec mnohonásobne predstihne energetiku veternú. V roku 2011 môže slnko svietiť práve na solárnu energiu, tvrdí akciový stratég Saxo Bank Peter Garnry.

Akcie solárnych spoločností porastú

Posledné roky boli pre slnečnú a veternú energetiku kruté, dôkazom čoho sú indexy Guggenheim Solar ETF a First Trust Global Wind Energy ETF, ktoré sledujú odvetvia solárnej a veternej energetiky. Tieto indexy sa v porovnaní s rokom 2008 stále obchodujú o 60 – 70% nižšie a aj v roku 2010 mali slabú výkonnosť. Zhodnotenie solárnych akcií odďaľujú obavy, že prebytok ponuky vzhľadom na dopyt rozdrví zisky tohto odvetvia, konštatuje Garnry.

“ Myslíme si, že trh je v tomto ohľade príliš pesimistický a posledný výhľad dopytu na rok 2011 od popredných solárnych spoločností First Solar a Trina Solar naznačuje, že dopyt by v roku 2011 mohol byť vyšší, a to prekvapivo aj v Európe, napriek skromnejším rozpočtom a obavám o budúcnosť dotácií“, domnieva sa Garnry.
Peter Garnry
Foto: Saxo Bank

Po zverejnení výsledkov za 1. štvrťrok 2011 sa predpokladá, že trh zmení svoj názor na solárne akcie a vytlačí ich ocenenie z hľadiska pomeru P / E zo súčasných úrovní okolo 9,6 za posledných dvanásť mesiacov. Odvetvie, kde má dopyt rásť do roku 2030 ročným tempom 9,6%, by nemalo byť oceňované 9,6 násobkom rastu ziskov, pretože rast ziskov je za normálnych okolností vyšší než rast objemu (dopytu) vzhľadom na vyššiu prevádzkovú efektívnosť a programy spätného odkúpenia akcií v neskorších fázach rastového cyklu tohto odvetvia.

Hodnotenie rizika

Investícia do solárnych titulov ponúka obrovský rastový potenciál, ale, samozrejme, aj tu existuje niekoľko rizikových faktorov, napríklad politická situácia, výmenný kurz, dopyt a ponuka. „Politické riziko je pri investíciách do solárnej energetiky vysoké, pretože toto odvetvie je stále silne závislé od štátnych dotácií. V Nemecku sa v súvislosti s fotovoltaickými solárnymi systémami hovorí o znížení výkupných cien o 16 % od 1. júla 2011. Ako sa však toto odvetvie bude blížiť k bodu, kedy sa cena solárnej energie vyrovná cene konvenčnej energie (grid parity), bude sa toto politické riziko pomaly vytrácať“, hovorí Garnry. Vzhľadom na 75% podiel Európy na novoinštalovanej kapacite solárnych panelov v roku 2009 ostáva významným rizikovým faktorom aj euro, pretože väčšina výnosov sa vysporiadava v eurách a väčšina výrobných nákladov je denominovaná v čínskych jüanoch, čo vedie k silnej korelácii medzi ziskami a kurzom eura.

Podľa spoločnosti Bloomberg zaujímajú dve najrešpektovanejšie a najpresnejšie prognostické firmy v oblasti devízových trhov – Standard Chartered a Westpac Banking – k euru z krátkodobého hľadiska medvedí postoj a očakávajú, že jeho kurz klesne do polovice roka 2011 na úroveň okolo 1,20 – 1,25 dolára. Výsledky solárnych spoločností za tretí štvrťrok ukazujú, že toto odvetvie verí, že dopyt v USA bude kompenzovať klesajúci kurz eura a znižujúci sa dopyt v eurozóne. Obavy z nízkeho dopytu v roku 2011, najmä v Európe kvôli klesajúcim výkupným cenám a skromnejším rozpočtom a nadmernej produkcie solárnych panelov, už skôr zabránili rastu násobkov ocenenia, a to aj napriek rastúcim úhrnným ziskom v sektore solárnej energetiky. Najnovšie výhľad objednávok pre rok 2011 je s týmito obavami trochu v rozpore. Predĺženie programu daňových úľav v USA dopyt po solárnej energii takisto podporí.

Budúcnosť je v solárnej energii

Solárna energetika vyrástla z detských plienok a stáva sa rýchlo sa rozvíjajúcim odvetvím založeným čoraz viac na úsporách z masovej výroby, podčiarkuje akciový stratég Saxo Bank. „Podľa „Energetického výhľadu – pohľad do roku 2030″ publikovaného spoločnosťou Exxon Mobil porastú obnoviteľné zdroje energie, vrátane solárnych, do roku 2030 o 9,6% za rok. Hlavný inžinier spoločnosti General Electric Jim Lyons predpovedá v oblastiach Spojených štátov s najdlhším slnečným svitom dosiahnutie grid parity okolo roku 2015 a v konečnom dôsledku prevahu solárnej energie nad veternou. Hlavným faktorom pre dosiahnutie grid parity sú výrobné náklady pri solárnych paneloch“, hovorí Garnry. Dvaja najväčší výrobcovia solárnych článkov Renewable Energy Corporation a Q-Cells očakávajú, že náklady na výrobu solárnych panelov sa budú aj budúci rok znižovať.

Faktorom podporujúcim dopyt po solárnej energii sú tiež životné poisťovne, pretože vstupujú na trh ako majitelia solárnych elektrární a poskytujú im financovanie, pretože solárne parky predstavujú relatívne stabilný zdroj príjmov, ktorý je nezávislý od iných tried aktív. Vzhľadom na pomerne nízke riziko a vnútornú návratnosť solárnych projektov na úrovni 8 – 10% je to pre poisťovne skvelá príležitosť k diverkácii investičných príjmov. Rastový potenciál je enormný. Najväčším fotovoltaickým trhom v Európe je v súčasnosti Nemecko, ale solárna energia tu tvorí len 0,3 – 0,5% celkovej výroby energie, takže z globálneho hľadiska je tu obrovský priestor pre rast.

„Či už je globálne otepľovanie skutočným trendom, alebo nie, obnoviteľná energia tu ostane, pretože štáty na celom svete chcú čistejší zdroj energie, ktorý nebude tak závislý na fosílnych palivách. Z finančnej krízy sme si odniesli ponaučenie, že keď sa štáty a centrálne banky rozhodnú intervenovať na trhoch, robia to razantne a investori by nemali podceňovať dosah takýchto zásahov na investičné príležitosti“, uzatvára Garnry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Garnry