Inzertné portály ignorujú kampaň Stop množiteľom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pes
V Euerópskej únii žije v domácnostiach v súčasnosti 126 miliónov spoločenských zvierat (psov a mačiek) a viac než tretina pochádza z množiarní. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Žiaden slovenský inzertný portál sa nepripojil k projektu organizácie Sloboda zvierat s názvom Stránka, ktorá chráni zvieratá.

K etickému projektu sa nepridal žiaden portál

V rámci kampane Stop množiteľom oslovila minulý rok Sloboda zvierat 50 inzertných serverov s požiadavkou, aby stiahli ponuky predávaných šteniat a mačiat v rámci boja proti nelegálnemu predaju spoločenských zvierat takzvanými množiteľmi.

„Veľkou pomocou v boji proti množiteľom by bolo obmedzenie ponuky mačiat a šteniat na internetových inzertných serveroch. Oslovili sme všetky väčšie webové portály, ktoré sprostredkúvajú predaj šteniatok a mačiatok. Vysvetlili sme im problematiku krutých množiarní a vyzvali ich, aby mláďatá stiahli z ponuky. K etickému projektu sa nepridal žiaden portál,“ uviedla vo vyhlásení organizácia s tým, že väčšina zvierat z množiarní sa predáva práve prostredníctvom bezplatnej internetovej inzercie.

Občanov preto Sloboda zvierat vyzvala, aby nekupovali mláďatá z internetu a šírili informácie o množiarňach.

Sloboda zvierat navrhuje systémové a legislatívne zmeny

Podľa odhadov Slobody zvierat Slovensko ilegálne vyprodukuje a predá doma a v zahraničí viac ako 100 000 šteniat a mačiat ročne. Množitelia produkujú lacné zvieratá s minimálnymi nákladmi v otrasných podmienkach, často zatvorené v malých klietkach bez pohybu a veterinárnej starostlivosti.

Výsledkom sú slabé a choré mláďatá i matky „rodiace ako na bežiacom páse“, ktorých sa majitelia zbavujú nevhodnými a často krutými spôsobmi. Ilegálna produkcia šteniat za posledných niekoľko rokov nadobudla podľa Slobody obrie rozmery.

V EÚ žije v domácnostiach v súčasnosti 126 miliónov spoločenských zvierat (psov a mačiek) a viac než tretina pochádza z množiarní. Slovensko pritom patrí medzi najväčších producentov a vývozcov takýchto spoločenských zvierat v únii.

Sloboda zvierat, ktorá ročne zachráni približne 500 zvierat z množiarní, navrhuje aj systémové a legislatívne zmeny ako povinné čipovanie spoločenských zvierat, povinnú registráciu všetkých chovov, ktorým by licenciu udeľoval štátny orgán, zákaz chovov bez preukazu pôvodu a vytvorenie národnej databázy všetkých chovných miest nad päť zvierat.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat