Iracká armáda zabrala územie ovládané Islamským štátom

Kobani
Turecko napokon povolí irackým Kurdom, aby prekročili jeho hranice. Foto: SITA/AP

BAGDAD 10. marca (WEBNOVINY) – Iracké bezpečnostné sily a šiitské milície zabrali v utorok centrum strategického mesta na severnom okraji Tikrítu. Mesto al-Alam bolo poslednou základňou Islamského štátu, ktorú museli vojaci vyčistiť, aby sa dostali do Tikrítu samotného.

Rodisko niekdajšieho irackého diktátora Saddáma Husajna kontrolujú džihádisti od minulého leta. V al-Alame sa zatiaľ pripravujú na pouličné boje, keďže sa islamisti ešte ukrývajú v domoch v severnej časti mesta a postup armády spomaľujú ostreľovači a nastražené výbušniny.

„Čakáme na vojenské vrtuľníky, aby sme vydláždili cestu hladkému postupu jednotiek,“ uviedol armádny veliteľ Visám Ibrahím z miesta bojov.

Získanie Tikrítu v provincii Saláhaddín je kľúčové aj pre akékoľvek ďalšie iracké plány na dobytie Mósulu, najväčšieho mesta pod kontrolou islamistov. Vojenská operácia na znovudobytie Tikrítu sa začala pred týždňom a je najväčšou, odkedy Islamský štát ovládol minulý rok sever krajiny.

Islamský štát poslal do mesta posily z iných severnejších častí ich samozvaného kalifátu, kde na nich v pondelok zaútočili kurdské sily v okolí ropného mesta Kirkúk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát