Iracké sily obsadili mósulskú mešitu, z ktorej al-Bagdádí vyhlásil kalifát

Mósul
Pohľad na zničenú mešitu an-Núrí v Mosule. Foto: SITA/AP

MÓSUL 29. júna (WebNoviny.sk) – Iracké vládne sily obsadili vo štvrtok kľúčovú mešitu v druhom najväčšom irackom meste Mósul, ktorú viac ako tri roky držali militanti z Dáišu a mala pre nich veľký symbolický význam. Práve z Veľkej mešity an-Núrí v Mósule totiž v roku 2014 vyhlásil vodca Daíšu Abú Bakr al-Bagdádí kalifát, zvrchovanú vládu nad časťami Iraku a Sýrie, ktoré Dáiš, známy aj ako Islamský štát (IS), vtedy držal.

Militanti pred týždňom mešitu vyhodili do vzduchu, čím podľa irackej vlády priznali celkovú porážku. Doteraz totiž tvrdili, že ich čierna vlajka nad minaretom v tejto mešite neprestane nikdy viať a budú tento svätostánok brániť do posledného muža.

Iracké jednotky vo štvrtok prevzali kontrolu aj nad budovami v blízkosti mešity a postupujú v tejto oblasti veľmi pozorne, keďže je predpoklad, že militanti z IS mohli mešitu a jej okolie zamínovať.

Jedinou časťou Mósulu, ktorú ešte vládnym vojskám zostáva od militantov vyčistiť, je samotné centrum mesta na západ od rieky Tigris.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Abú Bakr al-Bagdádí
    Firmy a inštitúcie Islamský štát