Iracké sily ostreľujú Mósul od kresťanského mesta Bartalla

Bitka o Mósul
Iracké sily držia kríž v kresťanskom meste Bartalla. Foto: SITA/AP

BAGDAD 24. októbra (WebNoviny.sk) – Jednotky osobitného určenia irackej armády spustili v pondelok ďalšiu fázu mohutnej ofenzívy, ktorej cieľom je dobyť mesto Mósul a vyhnať odtiaľ jednotky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Ako informovala agentúra AP, iracké jednotky začali ostreľovať pozície IS ležiace severozápadne od mesta Bartalla.

Bartalla je historicky prevažne kresťanským mestom, nachádza sa asi 15 kilometrov východne od Mósulu, leží na dôležitej cestnej spojnici a môže byť východiskovým bodom pre rýchly postup k bránam Mósulu. Iracké jednotky Bartallu dobyli minulý týždeň – 20. októbra. Ofenzíva s cieľom oslobodiť Mósul sa začala minulý pondelok. Očakáva sa, že táto bitka bude najväčšou v Iraku od americkej invázie do tejto blízkovýchodnej krajiny z roku 2003.

Ofenzívu podporuje koalícia vedená USA

Na pozície IS útočí viac ako 25.000 ozbrojencov z radov irackej armády, polovojenských kurdských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a štátom schválených šiitských milícií. Ich spoločnú ofenzívu náletmi podporuje koalícia vedená Spojenými štátmi. Spojenými štátmi vedená koalícia v pondelok pri svojich náletoch zničila päť vozidiel IS a zabila „veľký“ počet jej príslušníkov. Operácia koaličných síl bola súčasťou úsilia pomôcť irackým jednotkám odraziť útok islamistov na mesto Rutba na západe Iraku.

Hovorca koaličných jednotiek, americký plukovník John Dorrian, podľa agentúry AP uviedol, že bojovníci IS sa infiltrovali do tohto mesta v rámci poslednej série pokusov o útoky, ktorých cieľom je odvrátiť pozornosť irackej armády a jej spojencov od bitky o Mósul. Iracké vládne sily tam pred týždňom spustili rozsiahlu útočnú operáciu proti Islamskému štátu, ktorý Mósul ovláda od leta 2014.

Útok islamistov v meste Rutba odrazili

Dorrian spresnil, že iracké sily pokusy o útok zo strany islamistov v meste Rutba odrazili aj za pomoci spojencov a pokračujú v útokoch na pozície IS. Iracký generál Jahjá Rasúl, ktorý je hovorcom spoločného vojenského vedenia, spresnil, že IS začal útok na Rutbu uplynulú nedeľu. Dodal, že vládne sily majú situáciu plne pod kontrolou, a spresnil, že ozbrojenci IS v samotnom meste nie sú.

Tlačová agentúra Amák, napojená na IS, zverejnila na internete videozáznam, o ktorom tvrdí, že zachytáva príslušníkov IS, ako v nedeľu severne od Rutby útočili na pozície irackej armády. Mesto Rutba leží v západoirackej provincii Anbár a od Mósulu, ležiaceho na severe Iraku, je vzdialené stovky kilometrov.

Irak popiera účasť tureckých jednotiek

Iracké vojenské velenie v pondelok odmietlo vyhlásenia Turecka, že v operácii na oslobodenie mesta Mósul od džihádistickej organizácie IS sa zúčastňujú aj turecké jednotky. Ako uviedla agentúra DPA, ide o reakciu na nedeľňajšie vyhlásenie tureckého premiéra Binaliho Yildirima, ktorý tvrdil, že turecké delostrelectvo a tanky pomáhajú kurdským polovojenským jednotkám péšmarga v ich bojoch proti IS v oblasti Mósulu na severe Iraku. Yildirim doplnil, že sa tak deje na žiadosť kurdskej strany.

Podľa agentúry Anadolu malo ísť o boje v blízkosti mesta Bašíka. Velenie jednotiek péšmarga informovalo, že v rámci operácie na dobytie Mósulu kurdské oddiely toto mesto uplynulú nedeľu obkľúčili. Nemenovaný predstaviteľ spoločného velenia však rozhodne poprel účasť Turecka na „akejkoľvek vojenskej operácii“ na oslobodenie provincie Ninive od IS.

Agentúra DPA konštatovala, že možné zapojenie sa tureckých jednotiek do vojenskej operácie prebiehajúcej v Iraku slúži ako zámienka na slovnú vojnu medzi predstaviteľmi tureckého a irackého vedenia, ktoré opakovane odmietlo ponuky Ankary na vyslanie vojenskej pomoci a podpory. Iracký premiér Hajdar Abádí naposledy v nedeľu vyhlásil, že k zapojeniu Turecka do bojov o Mósul nedôjde.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hajdar Abádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát