Iracké vládne jednotky prehľadávajú obsadené štvrte Mósulu

Bitka o Mósul
Foto: SITA/AP

MÓSUL 21. novembra (WebNoviny.sk) – Iracké vládne sily bojujúce s islamistami o ovládnutie severoirackého mesta Mósul, sa v pondelok preskupili na predmestiach, ktoré v uplynulých dňoch získali pod svoju kontrolu. Začali tam s prehľadávaním domov a ulíc v snahe vypátrať autá, ktoré islamisti mohli naložiť výbušninami a nastražiť ich na spáchanie atentátov voči postupujúcim vládnym jednotkám.

Veliteľ irackých elitných jednotiek generál Sámí Arídí podľa agentúry AP informoval, že jeho muži skoro ráno čelili už dvom pokusom o samovražedné atentáty. Bitka o Mósul sa začala 17. októbra. Na pozície Islamského štátu v okolí Mósulu útočia príslušníci irackej armády, polovojenských kurdských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Vládni vojaci sa k Mósulu sťahujú z viacerých smerov. Elitné jednotky irackej armády zaznamenali najrýchlejší postup a ovládli časť mesta ležiacu východne od rieky Tigris. Ich postup sa vstupom do mesta spomalil, keďže sa snažia vyhnúť obetiam na životoch z radov civilného obyvateľstva, ktoré v Mósule uviazlo. Tým možno podľa AP vysvetliť aj fakt, že viac ako mesiac po začatí operácie sú vládne sily ešte stále asi desať kilometrov od centra mesta.

Džihádistickej organizácii Islamský štát sa podarilo Mósul obsadiť v lete 2014 v rámci bleskovej ofenzívy, keď získali aj tretinu územia Iraku. Iracké vládne sily však v uplynulom období – aj za pomoci federálnej polície a spojencov zo šiitských a sunnitských polovojenských oddielov – vytlačili Islamský štát z väčšiny územia prevažne sunnitskej provincie Anbár, ležiacej západne od Bagdadu, ako aj z oblastí rozprestierajúcich sa severne a východne od irackej metropoly.

Mósul je teraz najväčším mestským celkom, ktorý Islamský štát v Iraku ovláda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát