Iracké vládne sily obnovili ofenzívu v Mósule

Bitka o Mósul
Foto: SITA/AP

BAGDAD 29. decembra (WebNoviny.sk) – Iracké vládne sily zintenzívnili vo štvrtok bojové operácie v severoirackom meste Mósul, ktoré je od roku 2014 v rukách militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Útok irackých špeciálnych jednotiek, armády a policajných oddielov s podporou letectva sa začal nadránom v piatich štvrtiach Mósulu a podľa agentúry AP sa stretol s húževnatým odporom islamistov. V uliciach sa rozliehala guľometná paľba a mestom otriasali výbuchy.

Postup irackých vládnych jednotiek v rámci operácie, ktorej cieľom je znovudobytie poslednej mestskej bašty IS v Iraku, spomaľovali v ostatných dvoch týždňoch nielen bojové akcie islamistov, ale aj nepriaznivé počasie.

Bitka o znovudobytie Mósulu sa začala 17. októbra. Na pozície islamistov v okolí mesta útočia príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát