Irak chce viac spolupracovať so slovenskou armádou

IRAK
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Irak chce zintenzívniť spoluprácu so Slovenskom v oblasti obranného priemyslu.

Ministra obrany Ľubomíra Galka o tom dnes na stretnutí informoval iracký veľvyslanec Matheel Dhayif Majeed Al-Sabtim.

Podľa Al-Sabtima má Irak záujem najmä o zaškolenie odborníkov na obsluhovanie odmínovacích systémov Božena. Momentálne vlastní 29 kusov týchto zariadení. „Treba priznať, že nie sú naplno využité, čo je samozrejme škoda. Myslíme si, že ako dodávateľská krajina by ste mali mať hlavné slovo v tejto sfére,“ zdôraznil Al-Sabtim. Zároveň upozornil, že ako expert na odmínovanie sa už na spoluprácu s Irakom ponúkla aj iná krajina.

Minister obrany Ľubomír Galko irackého veľvyslanca ubezpečil, že Slovensko má záujem spolupracovať s Irakom v tejto oblasti. Priestor na spoluprácu ale vidí vo viacerých oblastiach. „Irackej strane vieme ponúknuť priestor na špecializovaný výcvik s ostrými chemickými látkami v centre Radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Zemianskych Kostoľanoch, ďalej spoluprácu s naším novootvoreným Centrom výnimočnosti EOD v Trenčíne, či vzdelávací kurz pre nižších dôstojníkov v Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši,“ uviedol Galko.

Šéf rezortu obrany tiež uvítal správu o vymenovaní nového ministra obrany Irackej republiky Saaduna Al Dulaimia. „Boli by sme radi, ak by sa mu budúci rok podarilo prísť aj na návštevu Slovenska,“ poznamenal. Agentúru SITA informovala Danka Capáková z Komunikačného a tlačového odboru ministerstva obrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky