Irak po útokoch smúti, chybné detektory výbušnín odstránia

Irak po útokoch smúti
Podľa irackého ministerstva zdravotníctva stúpol medzičasom počet obetí na 213. Foto: SITA/AP

Bagdad 4. júla (WebNoviny.sk) – Iracká vláda vyhlásila trojdňový štátny smútok po tom, ako dva bombové útoky zabili v noci na nedeľu v Bagdade podľa dnešného vyjadrenia irackých predstaviteľov najmenej 165 ľudí a vyše 200 ďalších zranili. Informovala o tom stanica BBC. Podľa irackého ministerstva zdravotníctva stúpol medzičasom počet obetí na 213, uviedla agentúra DPA.

Po útoku, ku ktorému sa prihlásila organizácia Islamský štát, vydal iracký premiér Hajdar Abádí príkaz, aby boli z kontrolných stanovíšť okamžite stiahnuté chybné detektory výbušnín, pochádzajúce od britského výrobcu. Zároveň nariadil ministerstvu vnútra, aby pri vstupoch do metropoly postavilo skríningové brány na kontrolu vozidiel na výbušniny.

BBC v roku 2013 informovala, že v Británii za predaj chybných detektorov výbušnín, pracujúcich na systéme vyhľadávača golfových loptičiek, odsúdili jedného britského podnikateľa na desať rokov väzenia. Detektory predával Iraku i ďalším krajinám. Iracké orgány už predtým nariadili ich stiahnutie, ale naďalej zostali v prevádzke – pravdepodobne preto, aby poskytli falošný pocit bezpečia, uviedla agentúra DPA.

Abádí tiež vydal príkaz na posilnenie leteckého prieskumu a práce tajných služieb s cieľom objaviť úkryty militantov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hajdar Abádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát