IRAK: Vláda neodmietne rokovať s bojovníkmi proti Američanom

Irak
V uličkách Bagdadu. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BAGDAD 4. júla (WEBNOVINY) – Iracká vláda v pondelok vyhlásila, že je ochotná rokovať s členmi teroristickej siete al-Kájda. Dala si však pomerne bizarnú podmienku – odmieta sa zhovárať s teroristami, ktorí majú na svedomí životy Iračanov. Členovia al-Kájdy, ktorí bojujú proti prítomnosti Američanov v krajine, však irackému kabinetu neprekážajú. Na tlačovej konferencii v Bagdade to potvrdil minister pre zmierenie Amír al-Chuzaj.

„Rokovania o zmierení sa nebudú týkať tých, na ktorých rukách je iracká krv,“ vyhlásil člen irackej vlády. „Rokovania o zmierení sa však bude týkať tých, ktorí hovoria: Odporovali sme okupantom sedem rokov a dnes sa majú do konca tohto roku stiahnuť a vraciame sa k našim normálnym životom,“ spresnil al-Chuzaj. Pod „okupantmi“ mal pritom na mysli jednotky Spojených štátov – tí by mali odovzdať plnú kontrolu nad bezpečnosťou v krajine Iračanov ešte v roku 2011.

Minister tieto slová povedal týždeň po zverejnení štatistiky, na základe ktorej bol jún v Iraku pre americkú armádu najkrvavejší za posledné tri roky – pri bojoch proti militantnom zahynulo 14 príslušníkov armády Spojených štátov. Celkovo zahynulo od roku 2003 v Iraku 4469 Američanov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Al-Kájda