Irak vyslal do obliehaného mesta Ramádí tisíce dobrovoľníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Napätie v Iraku neutícha, bojovníci z ISILu postupujú
Sunnitským povstalcom sa dostala do rúk hlavná ropná rafinéria krajiny. V uplynulých dňoch sa zmocnili aj hraničných priechodov so Sýriou a Jordánskom. Taktiež majú pod kontrolou aj rozsiahle územia severne a západne od Bagdadu vrátane druhého najväčšieho mesta krajiny Mósul. Foto: SITA/AP

BAGDAD 12. júla (WEBNOVINY) – Irak oznámil, že vyslal do obliehaného mesta Ramádí na západe krajiny 4000 dobrovoľníkov, aby pomohli vládnym silám v boji proti tamojším sunnitským militantom.

Generál Rašíd Flajíh, veliteľ operácií v provincii Anbár, povedal, že 2500 mužov priletelo do Ramádí už v piatok, zvyšok by mal doraziť v sobotu.

Obrazom: Napätie v Iraku neutícha, bojovníci z ISILu postupujú

Väčšinu dobrovoľníkov tvoria šiiti, ktorí reagovali na výzvu najvyššieho šiitského duchovného, ajatolláha Alího al-Sistáního, aby chránili krajinu pred militantmi. Tí už majú pod kontrolou rozsiahle časti severného a západného Iraku.

Ramádí je hlavným mestom Anbáru, prevažne sunnitskej provincie a zároveň jedného z najaktívnejších frontov v Iraku. Džihádisti obsadili časti Ramádí a neďalekú Fallúdžu už v januári, než sa mesto vládnym silám opäť podarilo získať.

Fallúdža ostáva v rukách islamistov, o Ramádí ležiace 115 kilometrov západne od Bagdadu momentálne prebiehajú tvrdé boje. Džihádisti vedení skupinou Islamský štát v Iraku a Levante okrem častí Iraku kontrolujú aj rozsiahle oblasti Sýrie a na obsadených územiach zavádzajú prísne islamské právo šaríja.

Za mesiac zomreli stovky zajatcov

Iracké bezpečnostné sily a provládne milície popravili od 9. júna najmenej 255 zajatcov. Uvádza to v stanovisku organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW). Podľa jej údajov ide očividne o odplatu za útoky džihádistov z Islamského štátu v Iraku a Levante.

Všetci zajatci boli sunniti, zatiaľ čo bezpečnostné sily a milície tvoria prevažne šiiti, dodáva HRW. „Masové mimosúdne popravy môžu byť dôkazom vojnových zločinov alebo zločinov proti ľudskosti a očividne sú odvetou za zločiny páchané ISIL,“ píše sa v stanovisku.

Brutálna vláda s popravami

Väčšina popráv sa odohrala v čase, keď iracké sily utekali pred postupujúcimi džihádistami. Došlo k nim údajne na šiestich miestach: v Mósule, Tal Afare, Bakúbe, Džumarche, Ráve a Hille, uvádza HRW. Vo svojej správe sa odvoláva na miestnych predstaviteľov a očitých svedkov.

V júni islamisti z ISIL zabrali rozsiahle časti severozápadného Iraku. V oblastiach pod svojou kontrolou zavádzajú brutálnu formu vlády sprevádzanú popravami.

Iracký premiér Núrí al-Málikí v stredu obvinil Kurdov, že sunnitským ozbrojencom poskytujú útočisko. Kurdi následne oznámili, že ich ministri budú bojkotovať zasadnutia vlády a zopakovali svoju požiadavku, aby al-Málikí odstúpil.

Informácie priniesol portál Bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Núrí al-Málikí