Irán a Rusko chcú svojim potenciálom urovnať krízu v Sýrii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamisti obsadili armádnu základňu, samovrah sa odpálil
Islamisti zo sýrskej odnože al-Kájdy obsadili v pondelok na úsvite armádnu základňu na severozápade Sýrie. Foto: SITA/AP

MOSKVA 22. septembra (WebNoviny.sk) – Irán a Rusko sú pripravené využiť všetky svoje možnosti a potenciál, aby dosiahli urovnanie sýrskej krízy, uviedol v utorok po rokovaniach v Moskve námestník iránskeho ministerstva zahraničných vecí Amír Abdollahján.

Súčasne povedal, že Rusko aj Irán budú pokračovať v kontaktoch so sýrskou opozíciou. „Veríme, že sýrska opozícia, ktorá podporuje politické urovnanie sýrskej otázky, bude tiež jeho súčasťou,“ vyhlásil Abdollahján. Dodal však, že na akomkoľvek riešení sýrskej krízy by sa mal zúčastňovať aj sýrsky prezident Bašár Asad.

Rusi vyslali vojenských špecialistov

Abdollahján ďalej informoval, že v pondelok so svojím ruským partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí Michailom Bogdanovom, posúdili návrhy iránskeho rezortu diplomacie na ukončenie krízy v Sýrii, ktoré budú predložené sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.

Irán aj Rusko sa v poslednom čase začali oveľa výraznejšie angažovať nielen pri hľadaní diplomatického riešenia krízy v Sýrii, ale aj v samotnej Sýrii. Rusko tam okrem zmluvných dodávok zbraní vyslalo aj svojich vojenských špecialistov, čo vyvolalo obavy Západu, že sa snaží posilniť svoju vojenskú prítomnosť v oblasti. Sýrsky prezident zasa pred nedávnom priznal, že dostáva od Iránu aj vojenskú pomoc.

Iránska armáda je schopná poraziť islamistov

Obe krajiny popreli, že by v Sýrii pôsobili jednotky ich armád. Iránsky diplomat v Moskve zdôraznil, že v Sýrii ani v Jemene, ktorý je ďalším ohniskom napätia v regióne, nie sú ani iránske jednotky, ani iránski vojenskí špecialisti. Iránsky prezident Hasan Rúhání však označil iránsku armádu za najspoľahlivejšiu silu, ktorá je schopná poraziť teroristov rozmáhajúcich sa v regióne, čím mal podľa agentúry AP na mysli extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS).

Sýria sa zmieta v občianskej vojne od marca roku 2011, keď do ozbrojených zrážok prerástli spočiatku pokojné protivládne protesty. Vládne sily v konflikte bojujú proti rôznym povstaleckým zoskupeniam, od umiernených až po radikálne napojené na islamistický Front an-Nusra a Islamský štát, ktorý už na časti územie Sýrie a susedného Iraku vyhlásil svoj kalifát. Konflikt v Sýrii si vyžiadal už najmenej štvrť milióna obetí na životoch a tisíce utečencov a presídlencov. S vojnou v Sýrii čiastočne súvisí aj migračná kríza, ktorej v posledných mesiacoch čelí Európa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bašár AsadHasan Rúhání