Irán a USA navrhli za jadrovú dohodu na Nobelovu cenu mieru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iránsky prezident Hasan Rauhání
Iránsky prezident Hasan Rauhání. Foto: SITA/AP

OSLO 16. júla (WEBNOVINY) – Medzi reakciami na dosiahnutie dohody v jadrovom spore medzi svetovými veľmocami a Iránom sa objavili aj návrhy, aby Teheránu a Washingtonu ako hlavým aktérom za ich úsilie udelili tohtoročnú Nobelovu cenu mieru.

Agentúra Reuters citovala príspevok bývalého švédskeho premiéra Carla Bildta na sieti Twitter, podľa ktorého bude mať Nobelov výbor „tento rok oveľa jednoduchšiu prácu„. Agentúra IRNA medzitým uviedla, že Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru navrhol ako kandidátov na prestížne ocenenie iránskeho ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa a jeho amerického rezortného partnera Johna Kerryho.

Pochybnosti o vhodnosti vzdávania pocty Iránu

Udelenie Nobelovej ceny mieru iránskemu a súčasne i americkému vedeniu by podľa Reutersu zodpovedalo tradícii oceňovať v rokoch končiacich na päťku mierové zásluhy týkajúce sa nukleárnych otázok, čo má pripomínať jadrové útoky na japonské mestá Hirošima a Nagasaki z roku 1945.

Myšlienka však naráža na „mnohé pochybnosti o vhodnosti vzdávania pocty Iránu, ktorý neuznáva Izrael a podporuje jeho nepriateľov, čelí pravidelnej medzinárodnej kritike ohľadne ľudských práv a Washingtonom bol dlho odsudzovaný ako súčasť ‚osi zla‘„, uviedol Reuters. V prípade Spojených štátov zase poukazuje na skutočnosť, že v roku 2009 vyvolalo kritiku rozhodnutie udeliť Nobelovu cenu mieru začínajúcemu prezidentovi Barackovi Obamovi, ktorý ju získal okrem iného aj za úsilie zastaviť šírenie jadrových zbraní.

Návrh seriózne posúdia

Riaditeľ Inštitútu pre výskum mieru v Osle Kristian Berg Harpviken v rozhovore pre Reuters vyjadril istotu, že Nórsky Nobelov výbor takýto návrh „seriózne posúdi“ i napriek „vážnym obmedzeniam“.

Irán a skupina šiestich svetových veľmocí vrátane Spojených štátov v utorok zavŕšili dlhoročné rokovania s cieľom obmedziť sporné jadrové aktivity Teheránu výmenou za stiahnutie medzinárodných sankcií voči islamskej republike.

Saudská Arábia varuje pred katastrofou

Dohoda šiestich svetových mocností s Iránom o jeho jadrovom programe umožní islamskej republike získať atómovú bombu, čo v oblasti Blízkeho východu spôsobí katastrofu, uviedol pre dnešné vydanie libanonského denníka Daily Star bývalý šéf saudskoarabskej tajnej služby princ Bandár bin Sultán.

Sultán post riaditeľa tajnej služby opustil pred rokom po tom, ako koordinoval pomoc pre povstalcov, bojujúcich proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada podporovaného Iránom. „Dohoda spôsobí skazu na Blízkom východe, kde už aj tak vládne katastrofálne ovzdušie, pričom hlavným destabilizačným činiteľom v tejto oblasti je práve Irán,“ napísal Sultán.

Oficiálne dohodu podporili

Saudská Arábia na uzavretie jadrovej dohody medzi mocnosťami a Teheránom oficiálne zareagovala v utorok večer krátkym vyhlásením. Uvádza sa v ňom, že Rijád podporuje akúkoľvek dohodu, ktorá by Iránu zabránila získať jadrovú zbraň. Saudská Arábia zároveň zdôraznila dôležitosť prísnej kontroly iránskeho jadrového programu, ako aj možnosti opätovného uvalenia sankcií na Teherán.

Neoficiálne však saudskoarabskí predstavitelia a médiá s úzkymi väzbami na vládnucu kráľovskú rodinu jadrovú dohodu s Iránom odmietajú, pretože podľa nich umožní Teheránu poskytovať ešte účinnejšiu podporu rôznym ozbrojeným skupinám operujúcim v oblasti Blízkeho východu.

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či princ, ktorý je synovcom kráľa Salmána, má po svojom vlaňajšom odchode z postu šéfa tajnej služby nejaký vplyv na saudskoarabskú politiku. Saudskoarabské zdroje ho citovali v roku 2013, keď kritizoval blízkovýchodnú politiku amerického prezidenta Baracka Obamu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať