Irán chce jadrové rozhovory na úrovni ministrov

Dusno v New Yorku
Prezident Iránu obhajuje na pôde valného zhromaždenia OSN postoj svojej krajiny v otázke problematickej Sýrie. Foto: SITA/AP

TEHERÁN 14. októbra (WEBNOVINY) – Irán chce jadrové rozhovory so Západom viesť aj na úrovni ministrov. Cieľom je uskutočniť konkrétne a rýchle rozhodnutia, uviedol v pondelok iránsky minister zahraničia Mohammed Džavád Zaríf podľa agentúry ISNA.

„Nechcem nič hodnotiť, ale konštelácia z posledných šiestich rokov jednoducho k ničomu neviedla,“ povedal.

Predstavitelia piatich členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka sa v utorok a v stredu opäť pokúsia v Ženeve dosiahnuť pokroky v aktuálnom spore okolo atómového programu Teheránu.

Podľa predstavy Zarífa by sa vyjednávači mali najprv dohodnúť na pláne. Jeho detaily majú byť následne vypracované na ďalšom stretnutí na ministerskej úrovni, uviedol Zaríf.

Rokovania vyjednávačov oboch strán v Ženeve budú prvými, odkedy sa v auguste moci ujal nový prezident Hasan Rúhání. V Švajčiarsku bude Irán reprezentovať námestník ministra zahraničia Abbás Arakčí a druhú stranu predstavitelia skupiny P5+1 na čele so šéfkou diplomacie Európskej únie Catherine Ashtonovou. Prvé stretnutie Zarífa s jeho rezortnými kolegami zo šiestich mocností sa uskutočnilo v septembri počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, ktoré sprevádzala tiež prelomová bilaterálna schôdzka medzi ním a americkým šéfom diplomacie Johnom Kerrym.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hasan Rúhání