Irán poprel zastavenie vývozu ropy do šiestich krajín EÚ

Ropa, rafinéria
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

TEHERÁN 15. februára (WEBNOVINY) – Iránske ministerstvo ropného priemyslu v stredu dementovalo správu médií o tom, že islamská republika zastavila vývoz svojej ropy do šiestich krajín Európskej únie.

„Popierame túto správu. Pokiaľ takéto rozhodnutie padne, oznámi ho iránska Najvyššia národná bezpečnostná rada,“ povedal hovorca ministerstva pre tlačovú agentúru Reuters.

Iránska stanica Press TV krátko predtým informovala, že Teherán zastavil vývoz ropy do Holandska, Grécka, Francúzska, Portugalska, Španielska a Talianska. Krok mal byť reakciou na sankcie dvadsaťsedemčlenného bloku, ktoré zahŕňajú bojkot nových ropných kontraktov s Iránom. Islamská republika vyhlásila, že ropné embargo EÚ neohrozí jej ekonomiku, pretože si už našla nových odberateľov. Únia kupuje od Iránu asi 18 percent jeho celkového ropného exportu.

Správa nasledovala týždeň po tom, čo iránsky minister ropného priemyslu Rostam Kásemí varoval, že Teherán by mohol zastaviť export ropy do „nepriateľských“ európskych krajín v súvislosti s nárastom napätia okolo iránskeho jadrového programu. Cena londýnskej ropy Brent krátko po tejto správe stúpla o jeden americký dolár na 118,35 dolárov za barel.

Iránske média informovali o zastavení vývozu

Ropa
Foto: SITA/AP

V stredu ráno informovala o zastavení exportu ropy do šiestich európskych krajín iránska štátna televízna stanica Press TV, ktorá vysiela v angličtine. „Irán zastavil vývoz svojej ropy do šiestich európskych krajín,“ uviedla stanica Press TV. Dodala, že Teherán stopol export čierneho zlata do Holandska, Grécka, Francúzska, Portugalska, Španielska a Talianska. Cena londýnskej ropy Brent krátko po tejto správe zdražela o 1 USD na 118,35 USD za barel.

Európska únia rozhodla, že dovoz iránskej ropy zastaví od 1. júla pre spor o jadrový program Teheránu, ktorého cieľom je podľa Západu výroba atómových bômb. Irán tieto podozrenia odmieta. Iránsky minister ropného priemyslu už 4. februára povedal, že jeho krajina určite zastaví export ropy do niektorých európskych krajín.

Najväčšia grécka rafinéria Hellenic Petroleum uviedla, že informáciu o zastavení dodávok ropy z Iránu nedostala, ale vyjadrila presvedčenie, že v prípade nutnosti nájde alternatívne zdroje. Predstaviteľ spoločnosti Motor Oil, ktorá je druhou najväčšou gréckou rafinériou, pre Reuters povedal, že jeho podniku tiež problémy s dodávkami nehrozia.

Kurz:

(1 EUR = 1,3169 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom