Irán prekročí limit pre obohacovanie uránu, prezident Macron volá po obnovení dialógu

Irán
Nová konzervatívna vláda iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího opakovane požaduje zrušenie všetkých ekonomických sankcií predtým, než Irán obmedzí svoje jadrové aktivity. Foto: ilustračné, SITA/AP.

Irán prekročí limit pre obohacovanie uránu stanovený v jadrovej dohode z roku 2015. Do niekoľkých hodín začne obohacovať urán nad limit 3,67 percenta, ktorý určuje dohoda so svetovými mocnosťami.

Iránske ultimátum Európe

Irán stanovil Európe ultimátum do nedele, aby ponúkla nové podmienky dohody, v opačnom prípade pohrozil zvýšením obohacovania uránu nad úroveň vyplývajúcu z dohody.

Stalo sa tak po tom, čo od dohody minulý rok odstúpili Spojené štáty a uvalili na Teherán sankcie. Zvýšený limit ukáže monitorovanie v pondelok ráno, oznámila islamská republika.

Námestník iránskeho ministra zahraničia Abbás Araghčí v nedeľu na tlačovej konferencii vyhlásil, že krajina podnikne ďalší krok týkajúci sa dodržiavania ustanovení jadrovej dohody so svetovými mocnosťami o 60 dní. O aký krok presne pôjde, ale neuviedol.

Znepokojený prezident Macron

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že sa do 15. júla pokúsi obnoviť dialóg medzi Iránom a západnými partnermi. Francúzsky prezident v sobotu vyše hodinu telefonicky hovoril s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním o patovej situácii medzi Teheránom a USA.

Macron pritom vyjadril „silné znepokojenie z ďalšieho oslabenia“ dohody z roku 2015, ktorá je zameraná na obmedzenie iránskych jadrových aktivít. Ako povedal, pokúsi sa „odteraz až do 15 júla preskúmať možnosti pre pokračovanie dialógu medzi všetkými stranami“.

Narastajúce zásoby a vyššie obohacovanie uránu môže skrátiť odhadované obdobie, ktoré Irán potrebuje na vyprodukovanie materiálu nevyhnutného pre výrobu jadrovej bomby. Irán takéto ambície naďalej odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom