Irán rokoval s veľmocami o jadrovom programe, bol úspešný

Hasan ruhani iran
Iránsky prezident Hasan Rúhání. Foto: SITA/AP

NEW YORK 27. septembra (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí Iránu a šiestich svetových mocností sa štvrtkovom stretnutí v New Yorku dohodli na zintenzívnení rokovaní o jadrovom programe krajiny, ktoré by strany mohli zavŕšiť do jedného roka.

O výsledku informoval iránsky minister Mohammad Džavád Zaríf, ktorý stretnutie využil aj na nebývalé samostatné rokovanie s americkým náprotivkom Johnom Kerrym.

Celú schôdzku zhodnotil ako „veľmi dobrú a vecnú“ a povedal, že s partnermi zastupujúcimi piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Británia, Čína, Francúzsko, Rusko, USA) a Nemecko sa dohodol na „rozhýbaní procesu“.

Zúčastnené strany by podľa neho mali najskôr stanoviť „parametre záverečnej hry“ a následne proces dotiahnuť do konca, čo by sa mohlo podariť „dúfajme v priebehu jedného roka“. Termín najbližšieho kola jadrových rokovaní stanovili na 15. a 16. októbra.

„Myslel som si, že to bolo príliš ambiciózne, hraničiace s naivnosťou, no videl som, že niektorí z mojich kolegov sú ambiciózni ešte viac a chcú postupovať rýchlejšie,“ povedal Zaríf, ktorý tiež ocenil „veľmi pozitívny“ prístup Kerryho. Iránsky minister zahraničia spolu s prezidentom Hasanom Rúháním pricestovali do New Yorku pri príležitosti zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Rúhání v rámci svojich vystúpení vyjadril záujme doriešiť jadrový spor už v priebehu niekoľkých mesiacov. Zarífovo rokovanie s Kerrym bolo jedným z najvýznamnejších stretnutí medzi predstaviteľmi Spojených štátov a Iránu od islamskej revolúcie v roku 1979, v ktorej dôsledku krajiny prerušili vzájomné vzťahy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mohammad Džavád Zaríf