Irán vyhlásil, že jeho Revolučné gardy zostrelili americký dron, Trump upustil od silných slov

Irán, vojaci
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 20. júna 20:07

WASHINGTON 20. júna (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump po tom, čo sa vo štvrtok na Twitteri oboril na Irán za zostrelenie amerického dronu, viditeľne zvoľnil a na tlačovej konferencii už povedal, že možno zo strany Iránu nešlo o premyslený útok, ale len o niekoho chybu.

Americký dron mohol podľa Trumpa pokojne zostreliť nedopatrením niekto, „kto je nepozorný a hlúpy“. Táto osoba, „tento generál alebo niekto iný“, ako povedal Trump, však v každom prípade spravila vážnu chybu, Američania to nenechajú tak. Čo presne spravia, však Trump novinárom neprezradil. „Uvidíte,“ povedal len.

Iránske revolučné gardy tvrdia, že americký vojenský dron zostrelili vo štvrtok vo svojom vlastnom vzdušnom priestore. Americká armáda naopak uvádza, že ho zostrelili v medzinárodnom vzdušnom priestore neďaleko Hormuzského prielivu a šlo podľa nej o „nevyprovokovaný útok“.

Viacerí americkí politici sa v posledných dňoch nechali počuť, že v súvislosti s Iránom nie je zo strany USA vylúčená žiadna možnosť. Viacerí zahraniční politici naopak tento týždeň Američanov varovali pred útokom na Irán.

Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi sa dramaticky vyostrili po útokoch na ropné tankery, ktoré v posledných týždňoch zaznamenali v Ománskom zálive.

Spojené štáty z útokov obviňujú Irán, ten to však popiera. Američania zatiaľ svoje obvinenia nepodložili žiadnymi relevantnými dôkazmi, zvyšné krajiny svetového spoločenstva sú aj preto nateraz v tejto otázke skôr opatrné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump