Iránci vypálili balistické rakety na Američanov v Iraku, podľa analytika vraj útočili iba akože

Irak, útok
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 8. januára 16:05

Iránsky raketový útok na iracké základne využívané americkými vojakmi si nevyžiadal žiadne obete na strane irackých vojakov. Oznámila to iracká armáda. Podľa jej stanoviska, ktoré priniesla v stredu štátna tlačová agentúra, trval útok pol hodinu a začal sa o 1:45 miestneho času.

Primerané opatrenia sebaobrany

Irán vypálil celkovo 22 balistických rakiet. Sedemnásť rakiet zasiahlo leteckú základňu Ajn al-Asad v provincii Anbár. Dve z nich nevybuchli. Päť ďalších cielilo na základňu v kurdskom Irbíle na severe Iraku.

Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf operáciu označil za “primerané opatrenia sebaobrany.” “Nesnažíme sa o rozpútanie vojny, avšak budeme sa brániť voči akejkoľvek agresii,“ dodal.

Pomsta za zabitie Solejmáního

Podľa iránskych médií bol útok na iracké základne zastrešujúce americké sily pomstou za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního pri Bagdade.

Operáciu nariadil minulý týždeň americký prezident Donald Trump a Irán okamžite avizoval odvetu. Trump na Twitteri krátko po útoku uviedol, že „všetko je v poriadku“. Dodal, že „zatiaľ je to dobré“, čo sa týka obetí aj škôd a vyhodnocovanie pokračuje.

Raketové útoky, ktoré nasledovali po Solejmáního pohrebe, vyvolali obavy, že obe znepriatelené krajiny by mohli byť bližšie k vojne. Podľa agentúry AP sú však náznaky, že k ďalším odvetným akciám, minimálne v krátkom časovom horizonte, už nedôjde.

Irán vraj vopred varoval USA

Renomovaný dánsky analytik Peter Viggo Jakobsen, ktorý sa venuje situácii na Blízkom východe však vyhlásil, že iránske raketové útoky, ktoré využíva americká armáda, boli naschvál robené tak, aby pri nich pokiaľ možno nikto nezahynul.

„Irán chcel len prezentovať, že sa pomstil za zavraždenie iránskeho generála Solejmáního pri Bagdade, ktoré nariadil prezident Trump. V skutočnosti však Teherán nechcel ďalej eskalovať konflikt s USA,“ povedal.

Podľa jeho informácií dokonca Iránci pred útokmi v snahe predísť obetiam na strane USA vopred Američanov varovali.

„Bol to najmenší možný útok, aký Irán mohol vykonať, a o ktorom zároveň môže teraz povedať, že sa ním pomstil,“ hovorí dánsky analytik. „Irán spravil všetko pre to, aby predišiel obetiam na americkej strane. Ak sú moje informácie pravdivé, tak Američanov vopred varoval,“ dodal Jakobsen.

Irán zvolil podľa neho takúto miernejšiu odpoveď očividne preto, že nechce prispievať k ďalšej eskalácii konfliktu. Jakobsen dúfa, že podobne teraz zareagujú už i Američania. „Bol by som veľmi prekvapený, ak by sa Američania rozhodli opäť zaútočiť,“ povedal analytik pre dánsku televíziu TV2.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKásem Solejmání