Iráncov rozvášnil rozhodca, zasahovali bezpečnostné sily

Behdada Salímíkordasiabí
Behdada Salímíkordasiabí Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Bezpečnostné sily museli v utorok upokojovať členov iránskej výpravy po diskvalifikácii ich reprezentanta Behdada Salímíkordasiabího zo súťaže vzpieračov nad 105 kg na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Obhajca olympijského zlata z Londýna, vyše 180 kg vážiaci Salímíkordasíabí síce v trhu výkonom 216 kg utvoril svetový rekord, ale v nadhode neuspel trikrát na základnej váhe 245 kg a to znamenalo koniec medailovým ambíciám. Minimálne druhý pokus ich favorita bol však podľa členov iránskej výpravy v absolútnom poriadku, dvaja z trojice rozhodcov ho aj uznali, ale všetci piati členovia jury boli náhle proti.

OH 2016

Ich argument – ľavá ruka nebola dostatočne vztýčená. Podľa bývalého slovenského reprezentanta Ondreja Kutlíka v prípade, že pokus uznajú za platný dvaja alebo traja rozhodcovia, je nepravdepodobné, že porota zmení ich rozhodnutie. „Stáva sa to málokedy,“ povedal Kutlík.

Podľa šéftrénera Iráncov Sajjada Anoushriváního je za neuznaním pokusov konšpirácia irackého člena jury. Iránci v tejto súvislosti požadovali od členov poroty vysvetlenie ich postoja, ale robili to násilným spôsobom. Frustrácia Salímíkordasíabího bola o to väčšia, že po vleklom zranení kolena vynechal až dva roky v kariére a späť na súťažné pódiá sa vrátil len preto, aby sa pokúsil o obhajobu londýnskeho zlata.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 12. deň

Bolo to škaredé, čo predviedla iránska výprava, preto sme požiadala manažéra súťaže, aby zavolal bezpečnostné jednotky,“ viedol Sam Coffa, šéf technickej komisie Medzinárodnej vzpieračskej federácie. Iránci teraz čelia sankciám za neprístojné správanie. „Bol to nešťastný koniec vzpieračských súťaží na hrách,“ dodal Coffa.

Olympijským víťazom sa stal Gruzínec Laša Talachadze, ktorý dvojbojovým výkonom 473 kg o 1 kg prekonal 16 rokov starý svetový rekord legendárneho Iránčana Hosseina Rezazadeha. Silná enkláva niekoľkých tisícok iránskych priaznivcov vybučala Talachadzeho pri jeho pokusoch, ale paradoxne mu tým zrejme pomohli. V trhu vzoprel 215 kg a v nadhode pridal 258. Strieborného Gora Minasijana z Arménska zdolal o priepastných 22 kg.

Iránci v hľadisku kričali a revali a možno mi práve tým dodali viac síl, aby som sa mohol stať olympijským šampiónom,“ skonštatoval Talachadze.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom