Iránska armáda priznala zostrelenie ukrajinského Boeingu, pomýlila si ho s nepriateľským cieľom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pád lietadla, Boeing, Teherán
Trosky Boeingu 737-800 ukrajinských aeroliniek UIA, ktorý sa zrútil krátko po štarte z Medzinárodného letiska imáma Chomejního. Teherán, 8. január 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 11. januára 19:14

Iránska armáda v sobotu ráno priznala, že ukrajinské lietadlo so 176 ľuďmi na palube, ktoré v stredu havarovalo nad iránskou metropolou Teherán, zostrelila iránska armáda. Nebolo to však úmyselne, ale v dôsledku „ľudskej chyby“ a vo vypätej atmosfére.

Krátko predtým totiž Irán v odvete za cielené zabitie svojho významného generála Američanmi zaútočil na dve americké základne v Iraku, a preto bol v strehu pred ďalšou americkou odvetou.

Lietadlo zamierilo k vojenskému objektu

Ako v sobotu uviedla iránska armáda, ukrajinského civilné lietadlo si vojaci „pomýlili s nepriateľským cieľom„, keďže si to zrazu „zamierilo k dôležitému vojenskému objektu“ iránskej armády.

Táto tragická chyba sa podľa iránskej armády stala „v štádiu najvyššej ostražitosti“ po vyhrotení konfliktu s USA. Irán prisľúbil, že tých, ktorí sú za zostrelenie lietadla zodpovední, bude stíhať.

Pri stredajšej havárii zahynulo všetkých 176 ľudí cestujúcich v lietadle vrátane posádky. Najviac, 82, pasažierov pochádzalo z Iránu, päťdesiati siedmi boli Kanaďania, väčšina z nich tiež iránskeho pôvodu, jedenásti boli Ukrajinci.

Až do soboty rána Irán popieral, že by príčinou lietadla mohlo byť zostrelenie a tvrdil, že šlo zrejme o „mechanickú chybu„.

O zostrelení hovorili viacerí lídri

O tom, že ukrajinské lietadlo nespadlo vinou mechanickej chyby, tak ako to tvrdí Irán, ale bolo zostrelené, už od štvrtku večera začali hovoriť lídri viacerých krajín, okrem iného americký prezident Donald Trump, kanadský premiér Justin Trudeau, či premiéri Veľkej Británie Boris Johnson a Austrálie Scott Morrison.

Väčšina z nich však jedným dychom dodávala, že nemuselo ísť o zámerné zostrelenie civilného lietadla. K pádu lietadla totiž došlo krátko po iránskom útoku na dve americké vojenské základne v Iraku, a Irán sa preto podľa nich mohol domnievať, že nestrieľa na civilné, ale na vojenské lietadlo, ktoré sa prišlo pomstiť.

Stredajší iránsky útok na základne v Iraku bol odvetou za zabitie iránskeho generála Kásima Solejmáního na bagdadskom letisku, ktoré nariadil americký prezident Donald Trump. Irán viedol svoj útok naschvál tak, aby nikoho nezabil, a podľa informácií z viacerých zdrojov tesne pred nimi dokonca varoval Američanov.

Žiadajú ospravedlnenie a kompenzácie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu vyhlásil, že Ukrajina žiada od Iránu „oficiálne ospravedlnenie prostredníctvom diplomatických kanálov“ a tiež vyplatenie kompenzácií v súvislosti s haváriou ukrajinského lietadla nad Teheránom.

Zelenskyj očakáva od Iránu uistenie, že sa začne v tejto veci „rozsiahle a transparentné vyšetrovanie a páchatelia budú potrestaní“.

„Našich 45 špecialistov by malo získať plný prístup k vyšetrovaniu a (Iránci – pozn. SITA) by s nimi mali plne spolupracovať,“ povedal prezident o ukrajinských expertoch, ktorí sa už nachádzajú v Iráne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris JohnsonDonald TrumpJustin TrudeauKásem SolejmáníScott MorrisonVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Boeing