Iránska vláda opäť varuje USA, aby opustili Perzský záliv

Lode
Ilustračné foto Foto: SITA/AP
Hormuzský prieliv
Foto: insideofiran.org

TEHERÁN 4. januára (WEBNOVINY) – Iránsky minister obrany Ahmad Vahídí Spojené štáty v stredu opäť ostro varoval, aby neposlali späť do Perzského zálivu svoje vojenské lode.

Irán podľa neho urobí všetko pre to, aby zaistil bezpečnosť Hormuzského prielivu, ktorý leží medzi Perzským a Ománskym zálivom.

Prítomnosť cudzích vojenských síl podľa ministra vyvoláva nestabilitu a napätie v regióne. „Prítomnosť síl, ktoré nie sú z regiónu Perzského zálivu, nie je potrebná, ale škodlivá,“ povedal Vahídí.

Podobne sa v utorok vyjadril aj iránsky generál Ataoláh Sálehí, ktorý varoval pred návratom lietadlovej lode John C. Stennis, ktorá minulý týždeň odplávala cez Hormuzský prieliv do Ománskeho zálivu. „Varujeme Američanom pred návratom,“ zdôraznil Sálehí, nepovedal však, aké kroky mieni Irán podniknúť.

Spojené štáty reagovali vyhlásením, že svoje bojové lode oblasti z Perzského zálivu nestiahnu. Hovorca Pentagonu George Little povedal, že prítomnosť lietadlových lodí a ďalších vojenských plavidiel v Perzskom zálive a Hormuzskom prielive patrí k bezpečnostným záväzkom USA.

Irán už minulý týždeň pohrozil, že zastaví dopravu cez Hormuzský prieliv, ak zahraničie uvalí sankcie na jeho ropný export. USA reagovali vyhlásením, že ich piata námorná flotila nachádzajúca sa v oblasti zabráni zablokovaniu tohto strategického prielivu. Západ sa snaží rôznymi, najmä ekonomickými sankciami dotlačiť islamskú republiku k tomu, aby sa vzdala svojho podozrivého jadrového programu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom