Isinbajevová sa lúči s kariérou s titulom majsterky sveta

Isinbajevová sa lúči s kariérou s titulom majsterk
Dvojnásobná olympijská víťazka si v utorok splnila veľký sen a triumfovala na domácom svetovom šampionáte v atletike v Moskve vyhrala svoju disciplínu. Foto: SITA/AP

MOSKVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Ruská žrdkárka Jelena Isinbajevová sa lúči s kariérou s titulom majsterky sveta. Dvojnásobná olympijská víťazka (Atény 2004 a Peking 2008) si v utorok splnila veľký sen a triumfovala na domácom svetovom šampionáte v atletike v Moskve vyhrala svoju disciplínu.

Prvenstvo si vybojovala výkonom 489 m, trikrát sa neúspešne pokúšala o svetový rekord 507 cm. Isinbajevová už dávnejšie oznámila svetu, že po svetovom šampionáte končí kariéru.

Tridsaťjedenročná atlétka, ktorá v žrdkárskom sektore 28-krát prekonala svetový rekord (15-krát vonku, 13-krát v hale), bola tvárou plagátov moskovského podujatia.

Obrazom: Jelena Isinbajevová sa lúči s kariérou s titulom majsterky sveta

Na jej rozlúčku prišli na rozdiel od predchádzajúcich dní fanúšikovia a zaplnili štadión v Lužnikách, na ktorom už v roku 1998 vyhrala Svetové hry mládeže. Isinbajevová po rokoch 2005 a 2007 získala tretí titul majsterky sveta, zo šampionátov má aj bronz z Paríža 2003.

Striebro si v zaujímavej súťaži vybojovala olympijská víťazka Jennifer Suhrová z USA so 482 cm. Rovnakú výšku pokorila aj Kubánka Yarisley Silvová. „Bola to skvelá noc pre divákov a jedna z najlepších súťaží, aké som kedy absolvovala. Som veľmi šťastná za Jelenu, pretože dokázala potešiť domáce obecenstvo. Zvýšila úroveň celého podujatia,“ uviedla Suhrová.

Isinbajevová v utorok v Lužnikách začala skákať na 465 cm, ktoré pokorila na druhý pokus. Potom dala na prvý 475, na druhý 482 a na prvý 489. Jej súperky už túto výšku neprekonali a Isinbajevová mohla so zaplneným štadiónom oslavovať. Následne sa rozhodla o atakovanie svetového rekordu 507 cm, čo bolo o 1 cm viac ako jej doterajšie maximum. Z troch pokusov bol najnádejnejší druhý, ale latku nepokorila ani raz.

Výsledky utorňajších finále na majstrovstvách sveta v atletike v Moskve:

MUŽI

400 m: 1. LaShawn Merritt 43,74 – svetový výkon roka, 2. Tony McQuay (obaja USA) 44,40, 3. Luguelín Santos (Dom. rep.) 44,52, 4. Jonathan Borlée (Belg.) 44,54, 5. Pavel Maslák (ČR) 44,91, 6. Yousef Ahmed Masrahi (S. Aráb.) 44,97, 7. Kirani James (Grenada) 44,99, 8. Anderson Henriques (Braz.) 45,03

800 m: 1. Mohammed Aman (Et.) 1:43,31, 2. Nick Symmonds (USA) 1:43,55, 3. Ayanleh Souleiman (Džib.) 1:43,76, 4. Marcin Lewandowski (Poľ.) 1:44,08, 5. Andrew Osagie (V. Brit.) 1:44,36, 6. Duane Solomon (USA) 1:44,42, 7. Pierre-Ambroise Bosse (Fr.) 1:44,79, 8. Abdulaziz Ladan Mohammed (S. Arab.) 1:46,57

Disk: 1. Robert Harting (Nem.) 69,11, 2. Piotr Malachowski (Poľ.) 68,38, 3. Gerd Kanter (Est.) 65,19, 4. Martin Wierig (Nem.) 65,02, 5. Victor Hogan (JAR) 64,35, 6. Robert Urbanek (Poľ.) 64,32, 7. Vikas Gowda (India) 64,03, 8. Viktor Butenko (Rus.) 63,38

ŽENY

3000 m prek.: 1. Milcah Cheywová 9:11,65 – svetový výkon roka, 2. Lidya Chepkuruiová (obe Keňa) 9:12,55, 3. Sofia Assefová 9:12,84, 4. Hiwot Ayalewová 9:15,25, 6. Eteneš Dirová (všetky Et.) 9:16,97, 6. Hyvin Jepkemoiová (Keňa) 9:22,05, 7. Valentina Žudinová (Ukr.) 9:33,73, 8. Antje Möldnerová-Schmidtová (Nem.) 9:34,06

Žrď: 1. Jelena Isinbajevová (Rus.) 489, 2. Jennifer Suhrová (USA) 482, 3. Yarisley Silvová (Kuba) 482, 4. Silke Spiegelburgová (Nem.) 475, 5. Fabiana Murerová (Braz.) 465, 6. Anastasia Savčenková 465, 7. Angelina Žuková-Krasnovová (obe Rus.) 465, 8. Lisa Ryzihová (Nem.) 455

Chôdza na 20 km: 1. Jelena Lašmanovová 1:27:08 h, 2. Anisia Kirďapkinová (obe Rus.) 1:27:11, 3. Liou Chung 1:28:10, 4. Sun Chuan-Chuan (obe Čína) 1:28:32, 5. Elisa Rigaudová (Tal.) 1:28:41, 6. Beatriz Pascualová (Šp.) 1:29:00, 7. Anežka Drahotová (ČR) 1:29:05, 8. Ana Cabecinhová (Portug.) 1:29:17, … 51. Mária Czaková 1:36:34, Mária Gáliková (obe SR) nedokončila

Merritt má druhý titul na 400 m, výbuch Jamesa

Merritt

Američan LaShawn Merritt si vybojoval druhý titul na 400 m po roku 2009. Dvadsaťsedemročný rodák z Virginie triumfoval v najlepšom svetovom výkone sezóny 43,74 s. Merritt bežal suverénne a ako druhý muž sa tento rok dostal pod hranicu 44 sekúnd. V závere už jeho prvenstve neboli nijaké pochybnosti. Striebro si vybojoval jeho krajan Tony McQuay za 44,40 a bronz Luguelín Santos z Dominikánskej republiky (44,52). Sklamaním sa skončilo finále pre obhajcu prvenstva a olympijského víťaza z Londýna Kiraniho Jamesa. Reprezentant Grenady po 300 m poriadne stvrdol a napokon namiesto súboja o titul skončil až v závere štartového poľa na 7. mieste. „Nerozumiem, čo sa stalo. Dnes mi nohy vôbec nepracovali. Toto som na majstrovstvách sveta nečakal. Musím sa z toho poučiť,“ povedal 20-ročný James.

Víťazkou chôdze žien na 20 km sa stala domáca Jelena Lašmanovová. Domáce chodkyne dominovali v utorkových ranných pretekoch. Na 2. mieste za olympijskou víťazkou z Londýna 2012 dopochodovala do cieľa Anisia Kirďapkinová. Bronz si vybojovala Liou Chung z Číny. Na prvých dvoch priečkach sa zopakovalo poradie z vlaňajších olympijských hier v Londýne. Na štadióne v Lužnikách oslavovala Lašmanovová dvakrát. Hneď po príchode na cieľovú rovinku si myslela, že už je záver. Na chvíľu zastavila, ale organizátori jej rýchlo naznačili, aby absolvovala ešte jedno kolo. Mierny náskok pred Kirďapkinovou si udržala a získala prvý titul majsterky sveta. Rusky sa mohli tešiť aj z medailového hetriku, Veru Sokolovovú však z 3. pozície diskvalifikovali priamo na štadióne.

Rusky ovládli chôdzu, Slovenky sa nepresadili

Chôdza žien na 20 km je v programe majstrovstiev sveta od roku 1999, Rusky vyhrali sedem z ôsmich súťaží o titul. Trojnásobná majsterka sveta Oľga Kaniskinová sa rozhodla neštartovať pre zdravotné problémy. „Na štadióne som to trochu pomotala. Nevedela som, kde je cieľ. Bála som sa, aby ma rozhodcovia nenapomenuli, keďže som zastavila a išla normálnym krokom. Nechápala som, čo sa dialo. Ďakujem publiku i organizátorom. Všetci na mňa kričali, že mám pokračovať,“ povedala Lašmanovová.

Z dvojice Sloveniek prišla do cieľa iba Mária Czaková. Dvadsaťštyriročná členka VŠC Dukla B. Bystrica zapochodovala tento rok svoj druhý najlepší čas 1:36:34 h a pri druhom štarte na MS skončila na 51. mieste. Mária Gáliková nedokončila preteky, nedostala sa ani na prvý medzičas. Pravdepodobne sa jej obnovilo zranenie zadného stehenného svalu, ktoré ju trápilo aj v nedávnej minulosti. Maďarská zverenkyňa trénera Juraja Benčíka Viktoria Madarászová bola 37. v tohtosezónnom maxime 1:34:10 h. Štartovalo 62 chodkýň.

„Preteky boli v poriadku až po desiaty kilometer, na ktorom mi odišiel žalúdok a musela som na chvíľu zastaviť. Ani neviem, čo sa stalo. V snahe dostihnúť skupinku predo mnou som dostala dve napomínania. Potom som už išla iba technicky, aby ma nediskvalifikovali. Mrzí ma výsledok, asi šesť pretekárok predo mnou som mohla predstihnúť. Technicky ma to nepustilo. Nebyť dvoch napomenutí, cítila som sa na osobný rekord. Počasie bolo pre mňa ideálne,“ povedala Mária Czaková.

Aman získal zlato na 800 m, prvá medaila pre Džibuti

Aman

V behu na 800 m si zlato vybojoval Etiópčan Mohammed Aman. Devätnásťročný halový majster sveta 2012 z Istanbulu triumfoval vo finále za 1:43,31 min. Striebro si vybojoval Američan Nick Symmonds (1:43,55) a bronz Ayanleh Souleiman z Džibuti (1:43,76), ktorý získal pre svoju krajinu prvú medailu z majstrovstiev sveta na dráhe. Predchádzajúce dva cenné kovy získali Džibuťania v maratóne.

Po dvoch bronzoch v Berlíne 2009 a Dägu 2011 sa dočkala zlata v pretekoch na 3000 m Keňanka Milcah Cheywová. Dvadsaťsedemročná africká rekordérka v stípli finišovala v najlepšom svetovom výkone roka 9:11,65 min. Striebro získala jej krajanka Lidya Chepkuruiová, bronz Etiópčanka Sofia Assefová. Cheywová od začiatku stípla bežala vo vedúcej skupine a v závere už diktovala tempo. Na prvých šiestich priečkach dobehli atlétky z Kene a Etiópie, siedma bola Valentina Žudinovová z Ukrajiny.

V mužskom disku sa presadil Nemec Robert Harting a získal tretí titul v rade. V Moskve 2013 potreboval na prvenstvo 69,11 m. Dvadsaťosemročný olympijský víťaz z Londýna na oslavu svojho prvenstva takisto ako pred rokom v britskej metropole roztrhal dres. Striebro si vybojoval Poliak Piotr Malachowski (68,38), bronz Gerd Kanter z Estónska (65,19). „Vedel som, že musím predviesť dobrý výkon, lebo Malachowski má skvelú formu. Som šťastný, že som získal tretí titul majstra sveta. Čo bude ďalej, netuším. Rozhodovať sa o budúcnosti budem až po tom, čo oslávim toto víťazstvo,“ povedal Harting.