Islam do Nemecka nepatrí, vyhlásil nový minister vnútra a moslimom poslal výzvu

Horst Seehofer
Horst Seehofer, nemecký minister vnútra. Foto: SITA/AP

BERLÍN 16. marca (WebNovinys.k) – Nový nemecký minister vnútra Horst Seehofer v piatok vyhlásil, že islam nie je súčasťou Nemecka.

„Islam do Nemecka nepatrí,“ povedal Seehofer v rozhovore pre denník Bild. „Moslimovia, ktorí s nami žijú, ale, samozrejme, súčasťou Nemecka sú,“ dodal dlhoročný predseda Kresťansko-sociálnej únie Bavorska (CSU), sesterskej strany Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) kancelárky Angely Merkelovej.

Seehoferov výrok je podľa nemeckých médií práve odkazom Merkelovej, ktorá vo veci islamu zastáva umiernenejšie pozície. „Žite spolu s nami, nie paralelne s nami alebo proti nám,“ obrátil sa Seehofer na moslimov žijúcich v Nemecku.

Merkelová v reakcii na Seehoferove vyjadrenie vyhlásila, že ona stále zotrváva na svojej pozícii, podľa ktorej bolo Nemecko síce vybudované na židovsko-kresťanskej tradícii, „no teraz v Nemecku žijú štyri milióny moslimov a tí môžu praktizovať svoju vieru aj tu“. 

„Títo moslimovia patria k Nemecku a k Nemecku patrí aj ich viera, ktorou je islam,“ povedala Merkelová. Dodala však, že v každom prípade nesmie byť praktizovanie islamu v Nemecku v protiklade s nemeckou ústavou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Horst Seehofer