Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo

Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 26. júna (WEBNOVINY) – Najmenej jednu obeť a niekoľko zranených si v piatok doobeda vyžiadal útok v americkej priemyselnej továrni Air Products na výrobu priemyselných plynov v mestečku Saint-Quentin-Fallavier neďaleko Lyonu. Na mieste činu bezhlavé telo a v jeho blízkosti dve zástavy – jedna biela a jedna čierna – s nápismi v arabčine.

Hlavu obete objavili vo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov od tela, na plote okolo areálu továrne. Obeť bola zamestnávateľom muža podozrivého z útoku. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľa francúzskej bezpečnosti.

Video: V továrni pri Lyone zabíjal islamista

Polícia už zatkla hlavného podozrivého

Zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že obeť zrejme zomrela ešte predtým, než predpokladaný útočník narazil autom do plynových nádob uskladnených v továrni. Spôsobil tak explóziu, pri ktorej utrpeli zranenia dvaja ľudia.

Polícia nezverejnila meno obete, ale oznámila, že išlo o šéfa miestnej dopravnej spoločnosti.

Zdroj blízky vyšetrovaniu, citovaný agentúrou Reuters, povedal, že obaja muži – zamestnávateľ aj neskorší útočník – prišli do továrne spoločne doručiť zásielku. Podľa očitých svedkov najmenej jeden z nich vykrikoval, že patria k extrémistickej organizácii Islamský štát. Zamestnanec však svojho šéfa usmrtil a následne vnikol autom do areálu továrne.

Polícia už zatkla a identifikovala hlavného podozrivého. Podľa agentúry AP ide o tridsiatnika Yassina Salhiho, obyvateľa lyonského predmestia Saint-Priest. Tohto muža, udržiavajúceho kontakty s radikálnymi salafistami, už v minulosti policajti vypočúvali pre podozrenie z extrémizmu. Francúzske úrady zadržali aj ďalšie tri osoby v súvislosti s útokom na americkú továreň. Vo väzbe je okrem predpokladaného páchateľa, jeho manželka, sestra a jeden ďalší podozrivý, oznámila agentúra AP.

Solidaritu s útokmi vyslovili viacerí svetoví štátnici

Americké veľvyslanectvo v Paríži po útoku vyzvalo občanov USA zdržiavajúcich sa vo Francúzsku na opatrnosť. Podľa francúzskej vlády však nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by si útočník vybral továreň v Saint-Quentin-Fallavier preto, že ju vlastnila americká spoločnosť.

Francúzsky prezident Francois Hollande vyzval občanov svojej krajiny na prejavy solidarity s obeťami útoku, ale súčasne apeloval, že „toto nemôže byť jediná odpoveď“. „Treba šíriť hodnoty a nepoddať sa strachu. Nikdy!“ zdôraznil. „Musíme vykoreniť skupiny a jednotlivcov zodpovedných za takéto činy,“ vyzval Hollande. Taktiež zvolal na popoludnie mimoriadnu schôdzku vysokých bezpečnostných predstaviteľov krajiny. Po stretnutí oznámil posilnenie bezpečnostných opatrení v regióne na juhovýchode Francúzska, ktoré budú v platnosti tri dni.

Solidaritu a podporu po útoku na juhozápade Francúzska vyslovil v rozhovore s Hollandom aj britský premiér David Cameron. K svetovým štátnikom, ktorí vyjadril solidaritu s obeťami útoku, sa pripojila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa nej celá udalosť dokazuje, akým veľkým problémom je boj proti terorizmu.

Druhý teroristický útok v tomto roku

Pri incidente bolo zranených niekoľko ľudí, ktorí sú teraz v starostlivosti lekárov. Podľa RTL ľahšie zranenia utrpeli dve osoby. Mnohí zamestnanci továrne, ktorí boli očitými svedkami, utrpeli psychický šok a pre ich potreby bola zriadená bunka psychologickej pomoci.

Továreň Air Products v Saint-Quentin-Fallavier patrí rovnomennej americkej spoločnosti, ktorá sa venuje výrobe priemyselných plynov. Ak sa potvrdí, že výbuch v spoločnosti Air Products bol teroristickým činom, pôjde o druhý útok tohto druhu na území Francúzska v tomto roku.

Francúzsko je v stave vysokej pohotovosti pred teroristickými útokmi od januára tohto roku, keď trojica islamistov v Paríži a na jeho predmestí Montrouge zabila 17 ľudí. Terčmi útokov boli redakcia satirického týždenníka Charlie Hebdo, policajná hliadka a obchod s kóšer tovarom.

1 dead, several wounded in explosion in #France – One suspect arrested http://t.co/wTiewykPx6 pic.twitter.com/4ZCCFB5yBc— Manorama Online (@manoramaonline) 26. Červen 2015

#France – One dead, several hurt in attack on French factory. By Philippe Desmazes #AFP pic.twitter.com/gctgV3ON9P— AFP Photo Department (@AFPphoto) 26. Červen 2015

[FOLLOW LIVE UPDATES] #France: man decapitated, several wounded in chemical plant #attack http://t.co/XhQwHx7AB4 pic.twitter.com/cV8Ofqt1lp— euronews (@euronews) 26. Červen 2015

#France in shock. Renewed terrorist attack with beheaded man and #ISIS flag in a chemical plant. #Lyon pic.twitter.com/3Go7FVCsaP— Onlinemagazin (@OnlineMagazin) 26. Červen 2015

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDavid CameronFrançois Hollande
Firmy a inštitúcie Islamský štát