Islamisti prenikajú do Kobani, Austrália učinila prvé nálety

Kobani
Povstalci už obsadili desiatky obcí, pričom kurdské mesto Kobani obliehajú skoro tri týždne. Foto: SITA/AP

ANKARA 9. októbra (WEBNOVINY) – Islamský štát obnovil v stredu v noci útoky na sýrske hraničné mesto Kobani po tom, čo ich ofenzívu nakrátko prerušili nálety Američanmi vedenej koalície.

Obrancovia kurdského mesta uviedli, že džihádisti sa po tvrdých bojoch opäť pretlačili do dvoch štvrtí. Spojené štáty zároveň varovali, že len samotné nálety Kobani nezachránia.

Obrazom: Protesty tureckých Kurdov na obranu Kobani majú svoje obete

V noci koalícia proti IŠ uskutočnila pri Kobani osem vzdušných útokov. Nepokoje Kurdov v susednom Turecku súvisiace s ohrozením mesta si medzičasom vyžiadali najmenej 21 obetí.

Islamský štát na okraji mesta už vyvesil svoju vlajku

Kurdi protestujú proti vláde v Ankare, že pre záchranu mesta nič nerobí. Dobytie Kobani džihádistami by im dalo prakticky plnú kontrolu nad sýrsko-tureckým pohraničím.

Američanmi vedené nálety proti Islamskému štátu v Sýrii v stredu nakrátko vytlačili jeho bojovníkov na okraj Kobani. Uviedli to predstavitelia tamojších kurdských milícií, ktorí už tri týždne vedú proti islamistom intenzívne boje.

Islamský štát pritom už v pondelok vyvesil na východnom okraji Kobani svoju čierno-bielu vlajku, odvtedy však spojenci na čele s USA zintenzívnili svoje nálety proti džihádistom. Z oblasti už pred Islamským štátom ušlo do neďalekého Turecka viac ako 150-tisíc Kurdov.

Austrálske lietadlá zhodili prvé bomby

Austrálske vzdušné sily v noci zo stredy na štvrtok uskutočnili svoj prvý nálet proti skupine Islamský štát (IŠ) v Iraku, odkedy sa Canberra začiatkom októbra zapojila do medzinárodnej vojenskej koalície na čele s USA.

Predstavitelia austrálskeho rezortu obrany v zverejnenom vyhlásení uviedli, že lietadlo typu F/A-18F Super Hornet „zhodilo dve bomby na jedno zo zariadení“ militantov, ktorí v uplynulých mesiacoch prevzali kontrolu nad rozsiahlymi územiami v Iraku ako aj v susednej Sýrii. Austrália má šesť bojových lietadiel uvedeného typu na základni v Spojených arabských emirátoch.

Konkrétny druh cieľa útoku ako ani miesto, kde sa nachádzal, vyhlásenie nespomína. Predstaviteľ vzdušných síl Mark Binskin ešte v stredu informoval, že Austrálčania v uplynulých dňoch uskutočnili viacero preletov nad severným Irakom, zatiaľ však nepoužili zbrane.

Pozemné sily čakajú na oprávnenie

Austrálsky premiér Tony Abbott minulý piatok oznámil, že jeho vláda oprávnila vzdušné sily nasadiť svoje lietadlá proti militantom IŠ v Iraku, kde by mali zároveň pôsobiť austrálske pozemné sily s úlohou „radiť a asistovať“ tamojšej armáde.

Približne 200-členná skupina vojakov, ktorí by sa nemali zapojiť priamo do bojov, momentálne čaká na oprávnenie zo strany Bagdadu. Lietadlá USA začali útočiť na pozície IŠ v Iraku ešte v auguste, zatiaľ čo v septembri nálety s pomocou arabských spojencov rozšírili aj na Sýriu. Do kampane v Iraku sa zapojili taktiež viaceré európske krajiny.

Turecko nechce ísť do boja na vlastnú päsť

Turecká vláda nepovažuje za „realistické“ očakávanie, že uskutoční jednostranne cezhraničnú operáciu na pomoc Kurdom zo sýrskeho mesta Ajn al-Arab známeho pod kurdským názvom Kobani, ktorého sa chce zmocniť militantná skupina Islamský štát (IŠ).

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu to vyhlásil počas štvrtkovej návštevy nového generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Exilová Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv medzitým informovala, že bojovníci IŠ už majú pod kontrolou viac ako tretinu Kobani, ktoré sa nachádza bezprostredne pri hranici s Tureckom.

Víťazstvo islamistov by znamenalo masakru

„Nie je realistické očakávať od Turecka, že uskutoční pozemnú operáciu na vlastnú päsť. Vedieme rokovania… a keď bude prijaté spoločné rozhodnutie, Turecko sa nebude brániť zohrať svoju úlohu,“ povedal Çavuşoglu na spoločnej tlačovej konferencii so Stoltenbergom.

Extrémistická skupina ovládajúca veľké časti Sýrie a Iraku podľa sýrskych exilových aktivistov v stredu obsadila dve štvrte Kobani, pričom už kontroluje viac než tretinu mesta. Boje o Kobani trvajú približne tri týždne a islamisti sú v nich zatiaľ úspešní aj napriek náletom pod vedením USA. Kurdské milície snažiace sa mesto ubrániť varujú, že prípadné víťazstvo IŠ by znamenalo masakru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mevlüt ČavušogluTony Abbott
Firmy a inštitúcie Islamský štát