Islamisti rozmiestnili v starovekej Palmýre bomby a míny

Palmýra
Stále nie je jasné, či sa Islamský štát chystá zničiť nesmierne vzácne staroveké zrúcaniny. Foto: SITA/AP

DAMASK 21. júna (WEBNOVINY) – Extrémistická organizácia Islamský štát (IS) rozmiestnila míny a bomby v starovekej časti stredosýrskeho mesta Palmýra, kde sa nachádzajú svetoznáme pamiatky a monumentálne zrúcaniny z obdobia Rímskej ríše. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na organizáciu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje situáciu vo vojnou zmietanej krajine.

SOHR dodalo, že zatiaľ nie je jasné, či sa Islamský štát chystá zničiť nesmierne vzácne staroveké zrúcaniny, alebo tam míny rozmiestnil na zastrašenie vládnych síl, aby nepostupovali smerom k mestu, známemu v Sýrii pod názvom Tadmur.

„Rozmiestnili ich tam večera (v sobotu). Niektoré umiestnili aj okolo Rímskeho divadla, ale pravý dôvod stále nepoznáme,“ vysvetlil pre Reuters šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán.

Ultrakonzervatívna sunnitská organizácia obsadila mesto s 50 000 obyvateľmi v máji. V Palmýre (v preklade Mesto paliem) sa nachádza niekoľko najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných zrúcanín zo starovekej Rímskej ríše, napríklad chrámy, stĺporadia a spomínané divadlo. Palmýra patrila k najdôležitejším kultúrnych centrám antického sveta a nachádza sa približne 215 kilometrov severovýchodne od sýrskej metropoly Damask.

Islamský štát vyhlásil kalifát, ktorý vládne všetkým moslimom na území dobytom jeho bojovníkmi. Toto územie sa nachádza v Sýrii aj v Iraku. Militanti IS sú smutne známi tým, že sa dopúšťajú hromadného zabíjania v mestách, ktoré dobyjú, a ničenia starovekých pamiatok, ktoré pokladajú za prežitok pohanstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát