Islamisti vo voľbách v Egypte nezískali ani jedno kreslo

Egypt
Foto: SITA, AP

KÁHIRA 1. decembra (WEBNOVINY) – Egyptské islamistické opozičné hnutie Moslimské bratstvo nezískalo v prvom kole sporných parlamentných volieb ani jedno kreslo, informovala v utorok štátna televízia. Podľa výsledkov, zverejnených v utorok v noci, vládna Národná demokratická strana (NDP) prezidenta Husního Mubaraka získala 209 z 221 obsadených kresiel. O obsadení 287 zvyšných kresiel sa rozhodne v druhom kole volieb, ktoré sa bude konať 5. decembra.

„Nelegálnej skupine sa nepodarilo získať ani jedno miesto v parlamente,“ uviedla moderátorka štátnej televízie. Aj napriek tomu Moslimské bratstvo ešte pred vyhlásením výsledkov oznámilo, že najmenej 26 jeho kandidátov sa zúčastní na druhom kole volieb. Štyri malé legálne opozičné strany získali spolu päť kresiel a zvyšných sedem miest v zákonodarnom zbore obsadia nezávislí kandidáti. NDP uviedla, že volebná účasť bola 35 percent z celkového počtu 40 miliónov oprávnených voličov.

Podľa ľudskoprávnych organizácií nedeľňajšie voľby boli v mnohých obvodoch zmanipulované

Hlavnú opozičnú politickú stranu Moslimské bratstvo zdecimovalo ešte pred voľbami cielené vyraďovanie jej kandidátov volebnou komisiou. Polícia v predvolebnom období pozatýkala 1 200 stúpencov bratstva a na sobotu proti nim vysiela do egyptských miest desiatky tisíc policajtov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom