Islamisti zavraždili za jeden mesiac vyše päťtisíc ľudí

Islamský štát
Foto: SITA/ AP

LONDÝN 11. decembra (WEBNOVINY) – Islamskí extrémisti zabili len v novembri tohto roku viac než 5000 ľudí v 14 krajinách sveta. Tento počet predstavuje v priemere 168 úmrtí za jeden deň alebo sedem úmrtí každú hodinu. Medzi obeťami je vyše 2000 civilistov.

Vo štvrtok o tom informovala britská vysielacia spoločnosť BBC, ktorá túto štúdiu zostavila spoločne s londýnskou King´s College. Najviac, 44 percent úmrtí má na svedomí radikálna skupina Islamský štát (IŠ) a až 80 percent z nich pripadá na Irak, Nigériu, Sýriu a Afganistan.

Najnebezpečnejšou krajinou zostáva Irak, kde pri 233 útokoch zomrelo minulý mesiac 1770 ľudí. V Nigérii, kde operuje skupina Boko Haram, prišlo o život 786 ľudí, väčšinou civilistov. Najsmrteľnejší v tejto krajine bol útok na mešitu v severnom meste Kano, pri ktorom zahynulo 120 ľudí. Na východe Afriky v Somálsku a Keni je aktívna skupina aš-Šabáb, ktorá tam v novembri pripravila o život 266 osôb. V Afganistane zabili džihádisti 782 ľudí a v konfliktom zmietanej Sýrii 693. V Jemene BBC zaznamenala 410 takýchto úmrtí.

Riaditeľ Medzinárodného centra na štúdium radikalizácie Peter Neuman konštatoval, že Islamský štát v podstate nahradil al-Kájdu ako lídra globálneho džihádu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát