Islamisti zverejnil video s útočníkom z francúzskeho kostola

Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku
V kostole vo francúzskom meste Saint-Etienne-du-Rouvray dvaja útočníci ozbrojení nožmi zadržiavali viacero ľudí. Foto: SITA/AP

Bejrút 29. júla (WebNoviny.sk) – Extrémistická skupina Islamský štát (IS) zverejnila ďalšie video, prostredníctvom ktorého sa verejnosti zrejme prihovára Abdel-Malik Nabil Petitjean, druhý identifikovaný útočník z kostola v normandskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray na severe Francúzska. Informuje o tom v noci nadnes agentúra DPA.

Najnovšie video rozšírila tlačová agentúra Amak, propagandistický zdroj džihádistov z tejto extrémistickej organizácie.

Petitjean v ňom vo francúzštine vyzval všetkých moslimských bratov, aby sa prebudili a útočili na krajiny spojeneckých síl ako aj na západné ciele.

Obrazom: Útočníci prepadli kostol vo Francúzsku

Francúzsky prezident Francoise Hollande teraz podľa jeho slov môže vidieť, že sú odhodlaní a zaútočili na jeho krajinu ako aj krajiny spriatelených síl. „Zakúsite to, čo zakúsili naši bratia a sestry,“ pokračuje a otvorene sa vyhráža zničením Francúzska. Pravosť tohto videa úrady bezprostredne nepotvrdili, upozornila DPA.

K zodpovednosti za utorkový útok, pri ktorom dvojica islamistov zajala päť rukojemníkov vrátane rádových sestier a následne jedného z nich, 86-ročného duchovného Jacquesa Hamela zabila, sa krátko po tomto čine prihlásila skupina IS. Oboch páchateľov polícia krátko po prepade kostola zastrelila.

Amak zverejnil v uplynulých dňoch viacero videí, v ktorých sa útočníci z Nemecka i Francúzska rôznej národnosti prihlásili k zločinom v mene IS. V jednom z nich sa k útoku na kostol v Normandii v arabčine prihlásili obaja neskôr identifikovaní útočníci 19-ročný Abdel-Malik Nabil Petitjean a 19-ročný Adel Kermiche.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát