Islamskí fanatici kruto trestali ľudí pre nedodržanie pôstu

Islamský štát
Bojovníci Islamského štátu. Foto: SITA, AP

BEJRÚT 16. júla (WEBNOVINY) – Najmenej 94 ľudí vrátane piatich detí ukrižovali alebo uväznili v Sýrii príslušníci extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) za to, že počas aktuálneho posvätného moslimského mesiaca ramadán nedodržali denný pôst. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na ľudskoprávne zdroje.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) tvrdí, že zdokumentovalo 94 prípadov „ukrižovania, držania v železných klietkach a bičovania“ v oblastiach, ktoré sú pod kontrolou týchto džihádistov. Napriek krutosti použitých trestov však neboli hlásené prípady úmrtia, uviedla ľudskoprávna organizácia.

K výkonom trestov došlo na námestiach militantských bášt v provinciách Rakka, Dajr az-Zaur či Aleppo. Militanti z IS osadili v oblastiach pod svojou kontrolou varovné transparenty hlásajúce, že akákoľvek osoba, ktorú prichytia, že nedodržiava pravidlá ramadánu, „bude ukrižovaná celý jeden deň a dostane 70 rán bičom“.

Zbožní moslimovia sa počas lunárneho mesiaca ramadán vzdávajú jedla, pitia, fajčenia a iných radovánok každý deň od úsvitu po súmrak. Tohtoročný ramadán sa skončí práve vo štvrtok, v závislosti od toho, či bude vidno mesiac. Deti dodržiavajú pôst od veku siedmich rokov, od puberty je tento tradičný zvyk už povinný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát