Islamský extrémista sa v Haagu priznal k ničeniu Timbuktu

Islamský extrémista sa priznal k zničeniu mauzóleí v Timbuktu
Ahmad Mahdí Fakí (40) je vôbec prvou osobou, ktorú ICC súdi pre obvinenia z úmyselného ničenia náboženských a historickým monumentov. Foto: SITA/AP

HAAG 22. augusta (WebNoviny.sk) – Islamský extrémista Ahmad Mahdí Fakí sa v pondelok pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu priznal k zničeniu mauzóleí v meste Timbuktu na severe Mali v roku 2012. Obžalovaný hneď na začiatku súdneho procesu vyhlásil, že ničenie pamiatok zaradených na Zoznam svetového dedičstva UNESCO ľutuje.

„Je mi to naozaj ľúto. Kajám sa a ľutujem všetku škodu, ktorú moje činy spôsobili,“ povedal Fakí podľa agentúry DPA. Ahmad Mahdí Fakí, známy aj ako abú Turab, patril k povstaleckej skupine Ansár ad-Dín napojenej na al-Káidu, ktorá v roku 2012 obsadila väčšinu severného Mali. Fakí viedol skupinu radikálov, ktorá v Timbuktu v roku 2012 ničila historické budovy. Obvinený je zo zničenia desiatich historických budov vrátane mauzóleí a mešity, spresnila stanica BBC.

V Timbuktu na vrchole jeho vplyvu v 15. a 16. storočí pôsobilo 180 škôl a univerzít, ktoré prijímali tisíce študentov z celého moslimského sveta. Islamskí radikáli toto mesto obsadili v roku 2012 a zničili v ňom 14 zo 16 mauzóleí, zaradených na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Budovy s jednou miestnosťou, v ktorých sa nachádzajú hroby veľkých mysliteľov z mesta, extrémisti odsúdili ako symboly modlárstva.

Fakí (40) je vôbec prvou osobou, ktorú ICC súdi pre obvinenia z úmyselného ničenia náboženských a historickým monumentov. Zadržali ho v Nigeri a následne vlani premiestnili do Haagu. Na základe dnešného priznania viny by proces mohol skončiť ešte v priebehu tohto týždňa. Fakímu hrozí maximálne 30 ročné väzenie, uvádza BBC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ICC Islamské kultúrne centrum