Islamský štát nasadil proti Kurdom v Iraku chemické zbrane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islamský štát použil proti Kurdom v Iraku zrejme yperit
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 14. augusta (WEBNOVINY) – Spojené štáty predpokladajú, že bojovníci extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) použili na začiatku tohto týždňa pri útoku na kurdské sily v Iraku pravdepodobne yperit, ktorý patrí medzi zakázané chemické zbrane. Informoval o tom vo štvrtok denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na vysoko postaveného amerického predstaviteľa.

„Máme dôveryhodné informácie, že látka použitá pri útoku bol yperit,“ citovali noviny amerického činiteľa. Americké ministerstvo obrany v tejto súvislosti oznámilo, že vláda USA sa snaží získať ďalšie informácie o spomínanom incidente. „Toto a všetky takéto tvrdenia týkajúce sa používania chemických zbraní berieme veľmi vážne,“ povedal hovorca Pentagónu Jeff Davis.

Yperit mohli získať v Sýrii

Podobne reagoval aj hovorca Národnej bezpečnostnej rady Ali Baskey. Islamský štát mohol podľa WSJ získať yperit v Sýrii, ktorej vláda v roku 2013 priznala, že má veľké množstvo tejto chemikálie a zaviazala sa k jej likvidácii. „Dáva to najväčší zmysel,“ citoval WSJ svoj zdroj. Denník však nevylučuje, že extrémisti sa mohli k yperitu dostať aj v Iraku, kde ho používal režim Saddáma Husajna.

Wall Street Journal neuviedol, kde a kedy došlo k útoku a či si vyžiadal obete. Americké tajné služby už v minulosti informovali, že Islamský štát použil pri útokoch v Iraku plynný chlór, ktorý však nie je na zozname zakázaných chemických látok.

Útok potvrdili aj nemeckí agenti

Nemecký denník Bild vo štvrtok uviedol, že militanti z IS mohli pri útoku, ku ktorému malo dôjsť v meste Machmúr, použiť chlórové granáty. Odvolal sa pritom na správu nemeckej tajnej služby, ktorá tvrdí, že k použitiu jedovatého plynu pravdepodobne naozaj došlo, pričom k informácii sa údajne dostala na základe rozhovoru s miestnymi kmeňovými vodcami.

V tomto meste sa momentálne nachádza 88 nemeckých vojakov, ktorí sa podieľajú na výcviku kurdských milícií péšmarga bojujúcich proti IS. Nikto z nich nebol zasiahnutý ani sa neocitol v ohrození, uviedlo nemecké ministerstvo obrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát