Islamský štát pochoval tisíce ľudí do 72 masových hrobov

Islamský štát pochoval tisíce ľudí do 72 masových hrobov
Bojovníci Islamského štátu so zajatými irackými kadetmi, ktorí sa pravdepodobne nahádzajú v jednom z masových hrobov. Tikrít, 14. júna 2014. Foto: archívne, SITA/AP

BAGDAD 30. augusta (WebNoviny.sk) – Tlačová agentúra Associated Press (AP) zdokumentovala exkluzívnymi rozhovormi, fotografiami a výskumom 72 masových hrobov, ktoré za sebou v Iraku a Sýrii zanechala extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Podľa AP ide zatiaľ o najúplnejší výskum v tejto veci, ale keď bude IS ustupovať z území, ktoré dosiaľ ovláda, zrejme bude nájdených mnoho ďalších masových hrobov. Agentúra získala údaje o lokalitách 17 masových hrobov v Sýrii, vrátane jedného so stovkami tiel z jediného kmeňa. Celkový počet mŕtvych sa pohybuje v rozmedzí od 5200 do vyše 15 000, napísala AP v utorkovej správe.

Zmeny na zemskom povrchu ukazujú pravdepodobné miesto väznice Badúš neďaleko irackého Mósulu, kde zomrelo vyše 600 väzňov, ako vyplýva z exkluzívnych satelitných snímok firmy AllSource Analysis.

Spravodlivosť bola uplatnená aspoň v jednom prípade – a to v prípade smrti približne 1700 irackých vojakov, zastrelených guľometmi vo výcvikovom tábore Speicher. Za tieto vraždy bolo 21. augusta obesených 36 mužov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát