Islamský štát sa podarí vyhnať z Iraku, presviedča Obama

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP

ELMAU 8. júna (WEBNOVINY) – Prezident USA Barack Obama v pondelok vyjadril optimizmus, že Islamský štát (IŠ) sa podarí vyhnať z Iraku napriek najnovším neúspechom v boji proti skupine, do ktorého sa Američania zapájajú v rámci medzinárodnej koalície.

Porážka extrémistov si vyžaduje čas

Snahy o porážku sunnitských extrémistov si podľa neho vyžadujú istý čas, ale aj zmeny v irackej vláde na čele so šiitmi, v ktorej by mali mať zastúpenie ostatné časti obyvateľstva.

Obama po stretnutí s irackým premiérom Hajdarom al-Abádím v rámci summitu skupiny G7 v Bavorsku prisľúbil, že USA budú pokračovať v poskytovaní výcviku a inej podpory irackej armáde, aby mohla uskutočňovať ofenzívne, a nielen defenzívne operácie.

„Zažili sme úspechy, ale aj neúspechy… ISIL bude vyhnaný z Iraku a nakoniec bude porazený,“ povedal Obama, pričom použil anglickú skratku dnes už nepoužívaného názvu skupiny (Islamský štát v Iraku a Levante).

Iračania prišli o mesto Ramádí

S al-Abádím sa stretol deň po vyhlásení jedného irackých generálov, podľa ktorého armáda s podporou šiitských milícií opätovne získala kontrolu nad rozhodujúcimi časťami mesta Bajdží na severe krajiny, v ktorom sa nachádza veľká rafinéria a doteraz bolo v rukách IŠ.

Iracká vláda sa v súčasností snaží zvrátiť významnú vojenskú porážku v podobe pádu Ramádí, hlavného mesta provincie Anbár. Al-Abádí sa v Bavorsku poďakoval Obamovi a členom G7 za to, že podporujú Bagdad v boji proti IŠ. Stratu Ramádí pritom bagatelizoval ako „dočasnú“ a vyzdvihol víťazstvá irackých síl v iných bitkách.

Paríž bol 2. júna dejiskom stretnutia predstaviteľov 24 krajín so zameraním na stratégiu ďalšieho boja proti IŠ v rámci koalície na čele s USA. Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius vtedy vyhlásil, že medzinárodnú koalíciu je potrebné urýchlene posilniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Islamský štát