Islamský štát sa priznal k dvom atentátom na juhu Iraku

Islamský štát
Foto: ilustračné, SITA/AP

Bagdad 1. mája (WebNoviny.sk) – Najmenej 14 ľudí dnes zahynulo a 37 ďalších utrpelo zranenia v juhoirackom meste Samáwa pri výbuchoch trhaviny uloženej v dvoch automobiloch. K atentátom sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS).

K prvému výbuchu došlo v blízkosti budovy miestnej samosprávy a druhá výbušnina explodovala približne 60 metrov ďalej, na autobusovej stanici, opisuje agentúra Reuters.

Na neoverených fotografiách zverejnených na webe vidno veľké kúdoly dymu vznášajúce sa nad budovami, ako aj zhorené autá a ľudské telá ležiace na zemi v mieste jedného z výbuchov – medzi nimi aj niekoľko detí.

Obete odniesli požiarnici a policajti na nosidlách i na vlastných rukách.

Islamský štát má územia obsadené predovšetkým v sunnitských oblastiach na irackom severe a západe, ďaleko od prevažne šiitských provincií na juhu, kde leží aj Samáwa. Takéto útoky sú preto v tejto časti krajiny zriedkavé, analyzuje Reuters.

Povstanie a územné zisky ultraextrémistickej sunnitskej organizácie Islamský štát ešte viac rozjatrili konflikt medzi dvoma islamskými odnožami – sunnitmi a šiitmi -, ktorý nastal po Američanmi vedenej invázii do Iraku z roku 2003 a následnom zvrhnutí Saddáma Husajna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát