Islamský štát šíri svoju propagandu na veľkých obrazovkách

Islamský štát
Bojovníci Islamského štátu. Foto: SITA, AP

Bagdad 15. júna (WEBNOVINY) – Militanti zo skupiny Islamský štát (IS) umiestnili veľké televízne obrazovky v irackom meste Ramádí a využívajú ich na vyhlásenia o tom, že obsadia ďalšie iracké územia po májovom dobytí tejto metropoly provincie Anbár. S odvolaním sa na miestnych obyvateľov o tom informovala tlačová agentúra Reuters. Snahy šiitmi vedenej irackej vlády a jej amerických spojencov o opätovné ovládnutie približne tretiny Iraku, ktorú kontroluje IS, sú v súčasnosti zamerané na Ramádí, hlavné mesto prevažne sunnitskej provincie Anbár.

Programy vyzývajú mladých mužov, aby dodržiavali islamské normy

„Začali premietať videá svojich vojenských operácií v Iraku a tiež ukazujú priznania zajatých vojakov,“ povedal majiteľ malého obchodu s potravinami neďaleko jednej z obrazoviek v centre Ramádí. „Niektoré programy vyzývajú mladých mužov, aby dodržiavali islamské normy, a tiež ukazujú vojenský výcvik mladých mužov, ako nosiť zbrane a ako bojovať,“ dodal pod podmienkou anonymity.

Iracká vláda, ktorej armáda sa ukázala ako do značnej miery neúčinná v boji proti vzbúrencom, sa pri ofenzíve proti IS z veľkej časti spolieha na Iránom podporované šiitske milície, ako aj americké nálety. Islamský štát sa uchýlil k zabíjaniu každého, koho považuje za odporcu, v snahe vytvoriť životaschopný kalifát na území, ktoré ovláda v Iraku a v susednej Sýrii.

Mediálne metódy ako zbraň na vylepšenie imidžu

Prezident USA Barack Obama v stredu nariadil vyslať do Anbáru ďalších 450 amerických vojakov, ktorí budú pomáhať irackým silám v boji proti IS. Skupina využíva sociálne médiá a videá na získavanie stúpencov, šírenie záberov, na ktorých jej bojovníci zabíjajú vládnych vojakov a príslušníkov náboženských menšín.

„Zdá sa, že sa snažia používať mediálne metódy ako zbraň na vylepšenie svojho imidžu a tiež vyzývanie mladých ľudí, aby sa k nim pridali,“ povedal štátny úradník v Ramádí. Obyvatelia uviedli, že v stánkoch pri dvojici obrazoviek, ktoré militanti umiestnili v centre Ramádí a v severnej časti mesta, rozdávajú aj kompaktné disky s nahrávkami svojho vysielania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Islamský štát