Islamský štát verejne rozbíjal starobylé sochy z Palmýry

Palmýra
Stále nie je jasné, či sa Islamský štát chystá zničiť nesmierne vzácne staroveké zrúcaniny. Foto: SITA/AP

DAMASK 3. júla (WEBNOVINY) – Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) údajne rozbíjali pamiatky, pochádzajúce zo sýrskeho antického meste Palmýra, vrátane artefaktu z 2. storočia nášho letopočtu. Predmety našli islamisti u pašeráka, ktorého zadržali v sýrskej provincii Aleppo. Informovala o tom stanica CNN s odvolaním sa vyhlásenie IS a správy sýrskych štátnych médií.

Na sociálnych médiách Islamského štátu sa vo štvrtok objavili informácie, že bojovníci IS zadržali muža, ktorý sa cez provinciu Aleppo pokúšal prepašovať najmenej šesť antických sôch. Pašeráka previezli do mesta Manbidž ovládaného IS, kde ho postavili pred samozvaný islamský súd.

Na základe rozhodnutia súdu páchateľa pred zrakmi stoviek ľudí na námestí v Manbidži zbičovali a sochy rozbili mlatmi, pretože stáročia staré artefakty nie sú v súlade s prísnou interpretáciou islamu, ktorú IS presadzuje.

V antickom meste Palmýra, ktoré je zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, militanti z IS údajne rozbili vo štvrtok sochu predislamskej bohyne Alláty, ktorá bola pred príchodom islamu jedným z hlavných božstiev saudskoarabského mesta Mekka.

V Palmýre sa nachádza niekoľko najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných zrúcanín zo starovekej Rímskej ríše, napríklad chrámy, stĺporadia a divadlo. Palmýra patrila k najdôležitejším kultúrnych centrám antického sveta a nachádza sa približne 215 kilometrov severovýchodne od sýrskej metropoly Damask. Islamský štát dobyl toto mesto s približne 50.000 obyvateľmi v máji tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát