Islandský premiér odstúpil, konflikt v koalícii vyvolala kauza s pedofilom

Island
Islandský premiér Bjarniho Benediktsson.

REYKJAVÍK 16. septembra (WebNoviny.sk) – Islandský prezident Gudni Thorlacius Johannesson v sobotu prijal rezignáciu premiéra Bjarniho Benediktssona, ktorého vládna koalícia sa koncom týždňa rozpadla v súvislosti s kauzou okolo neslávne známeho pedofila Hjaltiho Sigurjona Haukssona.

Neskôr počas dňa sa prezident stretne aj s predsedami iných relevantných islandských prezidentských strán.

Už teraz je však jasné, že namiesto pôvodne očakávaných pokusov o zostavenie novej koalície pod vedením odchádzajúceho premiéra Benediktssona krajinu čakajú predčasné voľby. Tie sa budú konať v novembri, pričom najpravdepodobnejším dátumom je podľa prezidenta 4. november.

Najmenšia strana opustila koalíciu

Dôvodom, ktorý vyvolal konflikt v doterajšej koalícii, je kauza okolo pedofila Hjaltiho Sigurjona Haukssona, ktorému mal údajne pomáhať otec odchádzajúceho premiéra začleniť sa späť do spoločnosti.

Po zverejnení informácií, ktoré premiérovho otca s pedofilom spájajú, sa islandskú vládu rozhodol opustiť najmenší koaličný partner, Strana svetlej budúcnosti. Na Facebooku oznámila, že dôvodom jej odchodu z vlády je „vážne narušenie dôvery“ v doterajších koaličných partnerov.

Dvanásť rokov znásilňoval nevlastnú dcéru

Haukssona v roku 2004 odsúdili na päť rokov odňatia slobody za to, že dvanásť rokov takmer každý deň znásilňoval svoju maloletú nevlastnú dcéru. Miestne médiá nedávno priniesli informácie, že otec odchádzajúceho premiéra Benediktssona mal Haukssonovi pomáhať v jeho snahe opätovne sa po prepustení z väzenia zamestnať.

Doterajšia islandská vláda mala v parlamente len najtesnejšiu možnú väčšinu 32 z celkového počtu 63 poslancov a odchodom Strany svetlej budúcnosti stratila štyri poslanecké kreslá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom