Istanbulský dohovor rozpútal v parlamente diskusiu, poslanci sa v názoroch rozchádzajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Národná rada SR, rokovanie
Foto:archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 28. marca 18:44

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR sa v názore na Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) rozchádzajú.

Slovenská národná strana prišla s iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie dohovoru. Podpredseda SNS Jaroslav Paška v pléne predstavil návrh uznesenia, podľa ktorého by NR SR mala požiadať vládu SR, aby proces smerujúci k ratifikácii Istanbulského dohovoru ukončila. „Vidíme, že sú problémy medzi terminológiou Istanbulského dohovoru a Ústavou SR, ktorá nepripúšťa také definície partnerských vzťahov, ako sú v Istanbulskom dohovore,“ uviedol Paška.

Vážne problémy vo vzťahu k ústave

Podľa Pašku jedným z rozporov je, že v SR máme definovanú rodinu ako partnerský vzťah muža a ženy, čo je základnou bunkou systému SR. V rámci rodovej terminológie Istanbulský dohovor umožňuje partnerstvo, kde sa používa terminológia rodič číslo jedna a rodič číslo dva.

Tento systém osôb vychovávajúcich deti podľa Pašku zakladá vážne problémy vo vzťahu k Ústave SR. SNS považuje za dôležité, aby dohovor nebol na Slovensku ratifikovaný. Podľa navrhovaného uznesenia sa SR nehodlá stať zmluvnou stranou Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

Vláda má vykonať všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že SR sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru. Vládu má o prijatí uznesenia informovať predseda NR SR.

Žitňanská vidí za iniciatívou boj o voličov

Istanbulský dohovor podľa nezaradenej poslankyne a bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej nie je v rozpore s Ústavou SR. Uviedla to v parlamente počas rozpravy k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor).

Prijatím, alebo neprijatím Dohovoru sa zo dňa na deň nezmení nič,“ dodala s tým, že niečo sa v spoločnosti zmení vtedy, keď sa začneme v spoločnosti kultivovane rozprávať a keď začneme vychovávať deti tak, že vzťah medzi mužom a ženou nie je o tom, či niekto tomu druhému niečo dovolí, alebo ho bude za niečo trestať. „Možno o pár rokov budeme žiť v spoločnosti, v ktorej bude menej násilia za zavretými dverami,“ povedala exministerka spravodlivosti.

Za iniciatívou, aby parlament prijal uznesenie k procesu ratifikácie Dohovoru, Žitňanská vidí boj o 15 percent voličov, ktorí v prvom kole prezidentských volieb volili Štefana Harabina.

Pčolinský aj „kotlebovci“ sú proti

Poslanec za SNS Štefan Zelník je presvedčený, že tvorcovia dohovoru „pod rúškom zákazu násilia na ženách tam zakomponovali články o nezmyselnej rodovej rovnosti“. Peter Pčolinský zo Sme rodina súhlasí s tým, aby sa SR nepridalo k tomuto dohovoru. Rovnako ho odmieta aj strana Mariana Kotlebu ĽSNS.

Nezaradený poslanec Martin Poliačik má opačný názor. Podľa neho potrebujeme ukončiť hlúpe spory a nepochopenie definíciií. „Treba sa prihlásiť k civilizovanému spôsobu, ako podporiť slabých ľudí v tejto krajine,“ povedal v rozprave.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) si myslí, že by sme mali čítať to, čo sa v dohovore píše a nie sa domnievať, čo je za tým.

Téma rozdeľuje spoločnosť už osem rokov

Predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová (OĽaNO) na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že téma Istanbulského dohovoru rozdeľuje spoločnosť už osem rokov.

„Jednou vetou nie je možné povedať, o čom dohovor je. Treba ho podrobne ´prelúskať´, aby v aplikačnej praxi nespôsoboval problémy. Dvadsať rokov pracujem s obeťami násilia – ženami a deťmi. V našej spoločnosti máme čo robiť, aby sme ich ochránili. Patria medzi obzvlášť zraniteľné osoby a treba ich chrániť. Istanbulský dohovor však nie je všeliekom, ktorý by dokázal odstrániť násilie na ženách a deťoch,“ dodala opozičná poslankyňa s tým, že ani jedna medzinárodná zmluva sa neratifikovala tak ťažko.

Verešová vypracovala pozmeňujúci návrh, ktorým by Slovenská republika vzala späť svoj podpis pod dohovorom. „Dnes (vo štvrtok, pozn. red.) ráno s tým istým návrhom prišiel predkladateľ návrhu. Budem zaň hlasovať, aby sme ukončili toto trápenie. Keď sa chcú vládne strany odborne postaviť k tejto téme, nech to urobia, ale nech to nezneužívajú na získavanie preferencii, ktoré im klesajú,“ uviedla.

Národniari účelovo vytiahli tému, tvrdí Petrík

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boja proti nemu (Istanbulský dohovor) je dobrý, prínosný a komplexný dokument. Jeho jediným cieľom je zvýšiť úroveň ochrany žien pred násilím, uviedla nezaradená poslankyňa Simona Petrík a dodala, že dohovor má širokú podporu. Podporilo ho 45 krajín Rady Európy, aj samotná Európska únia. Má podporu odborníkov aj organizácií, ktoré sa venujú právam žien.

Podľa Petrík národniari účelovo a populisticky vytiahli túto tému v období tesne pred voľbami a robia to z jediného dôvodu – aby odlákali pozornosť od skutočných problémov, aby manipulovali a zavádzali voličov a vyvolávali v nich pocit strachu.

„Aj dnes je násilie pre ženy bolestivou súčasťou reality. Podľa EÚ každá tretia žena zažije počas svojho života sexuálne alebo fyzické násilie. Na Slovensku polovica zavraždených žien zomiera v dôsledku domáceho násilia. Toto je reálna téma, ktorá potrebuje reálne riešenia,“ dodala Petrík. Podľa nej má ratifikovanie dohovoru za cieľ zjednotiť pravidlá na ochranu pred násilím a predchádzanie týraniu.

„Zaväzuje k ambicióznejším cieľom, než si dávajú naši politici, ale pomáha nám aj zrealizovať zmeny. Zabezpečiť udržateľný systém financovania. Zavádza medzinárodný monitorovací mechanizmus kontroly, ktorý nedovolí, aby politici zametali problém bitých a týraných žien pod koberec,“ uviedla poslankyňa.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Anna VerešováJaroslav PaškaMartin PoliačikOndrej DostálPeter PčolinskýŠtefan Zelník
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSNS Slovenská národná strana