IT firmy dostali za kartelovú dohodu miliónovú pokutu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Internet
Foto: flickr.com

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Protimonopolný úrad SR (PMÚ), odbor kartelov, uložil piatim podnikateľom pôsobiacim na trhu distribúcie IT technológií a doplnkového sortimentu pokuty v celkovej výške 4,28 mil. eur. Informovali o tom zástupcovia PMÚ v utorok na tlačovej konferencii. „Tieto pokuty boli uložené za uzatvorenie kartelovej dohody, predmetom, ktorej bolo zavedenie manipulačného poplatku všetkými účastníkmi dohody vo výške jedného eura,“ povedal Juraj Beňa z odboru kartelov PMÚ. Nakoľko ide o prvostupňové rozhodnutie, ktoré ešte nie je právoplatné, keďže proti nemu môže účastník podať rozklad, úrad v tejto fáze neuviedol ďalšie podrobnosti.

Poplatok zaviedli postupne

Spomínaný poplatok mali podnikatelia účtovať na každú faktúru vystavenú zákazníkom za dodanie tovaru. „V priebehu správneho konania, v rámci, ktorého bolo vydané toto rozhodnutie, sa nám podarilo zistiť, že k uzatvoreniu dohody došlo medzi niektorými účastníkmi konania vo februári 2013 na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo na Srí Lanke. Následne sa k tejto dohode pridali ďalší zostávajúci podnikatelia,“ doplnil.

Podľa Beňu, zhruba po mesiaci od uzavretia kartelovej dohody ju začali podnikatelia aj reálne aplikovať v praxi. „Podnikatelia oznámili svojim zákazníkom, že zavádzajú manipulačný poplatok, a tento poplatok, aj začali účtovať,“ vysvetlil. Zároveň dodal, že poplatok zavádzali postupne, pričom ho najprv začal účtovať ekonomicky najsilnejší z účastníkov dohody.

Žaloba na nezákonnosť inšpekcie

PMÚ počas dokazovania zistil aj to, že termín zavedenia manipulačného poplatku bol výsledkom spoločnej dohody. „Cieľom podnikateľov bolo zatajiť alebo nejakým spôsobom zamedziť vzniku možného podozrenia, že zavedenie manipulačného poplatku bolo výsledkom ich spoločnej dohody. Podnikatelia si boli teda dobre vedomí toho, že ich konanie je protiprávne a svoje konanie sa snažili pred verejnosťou, ako aj štátnymi orgánmi zatajiť,“ konštatoval zástupca odboru kartelov. Z piatich spoločností manipulačný poplatok účtovali štyria podnikatelia, jeden z podnikateľov v praxi poplatok neúčtoval, čo PMÚ vyhodnotil ako poľahčujúcu okolnosť.

V krátkom čase po zavedení poplatku úrad uskutočnil v priestoroch všetkých podnikateľov inšpekcie, po ktorých väčšina účastníkov dohody prestala poplatok účtovať. Počas inšpekcií úrad získal rozhodujúce dôkazy vo forme komunikácie vedenej medzi zástupcami jednotlivých podnikateľov, ako aj internú firemnú komunikáciu. Jeden z účastníkov konania podal žalobu na nezákonnosť inšpekcie. Najvyšší súd SR však túto žalobu v rozhodujúcej časti zamietol a potvrdil tak, že usvedčujúce dôkazy PMÚ získal zákonne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR