Ivan Gašparovič povzbudí v Bosne a Hercegovine politikov

Ivan gašparovič
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič odcestuje na dvojdňovú oficiálnu návštevu Bosny a Hercegoviny. V delegácii slovenského prezidenta bude aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Peter Burian a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Dušan Petrík.

Hlavu štátu bude sprevádzať aj početná skupina podnikateľov. Gašparovič chce v Bosne okrem iného povzbudiť tamojších politikov na ich ceste k európskej integrácii.

Prezident sa počas návštevy stretne v Sarajeve s politickými predstaviteľmi krajiny, absolvuje aj pracovné stretnutie s vysokým predstaviteľom medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu Valentinom Inzkom a navštívi slovenských vojakov v operácii EUFOR ALTHEA.

Chce posilniť vzťahy medzi krajinami

Gasparovic
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Cieľom oficiálnej návštevy je nadviazať na predchádzajúce intenzívne bilaterálne vzťahy medzi oboma štátmi na parlamentnej, vládnej i ministerskej úrovni a prispieť k ich ďalšiemu rozvoju.

Dôraz by mal byť najmä na oblasť hospodárskej spolupráce medzi oboma krajinami a na zlepšenie prístupu slovenských firiem do podnikateľského prostredia v Bosne. S týmto cieľom prezident vystúpi na slovensko-bosnianskom podnikateľskom fóre.

Návšteva sa tiež zameriava na získanie informácií o možnostiach vývoja súčasnej komplikovanej vnútropolitickej situácie v Bosne a Hercegovine. Tá od mája viedla k faktickému zablokovaniu pozitívneho pokroku v krajine vrátane plnenia podmienok pre jej európsku a euroatlantickú integráciu.

Prezident povzbudí k riešeniu politickej situácie v regióne

Gašparovič by mal povzbudiť štátnych a politických predstaviteľov všetkých troch establišmentov (bosniackeho, srbského, chorvátskeho) k urýchlenému riešeniu súčasnej politickej situácie, ako aj k realizácii krokov, ktoré pomôžu opätovnému sfunkčneniu štátu a jeho inštitúcií. V tomto smere je nevyhnutné, aby miestni politickí lídri uzatvorili politické dohody založené na kompromisoch.

Prezident by mal tiež povzbudiť bosniansko-hercegovinských politických lídrov, aby vykonali potrebné kroky na splnenie podmienok tzv. cestovnej mapy európskej integrácie s dôrazom na nutnosť zodpovednejšieho prístupu pri plnení stanovených záväzkov, a to aj vzhľadom na výsledky októbrovej hodnotiacej správy Európskej komisie.

Posledná oficiálna návšteva prezidenta v Bosne a Hercegovine sa uskutočnila na prelome novembra a decembra 2005. Predseda predsedníctva Bosny a Hercegoviny (funkciu vtedy vykonával Nebojša Radmanovič) naposledy oficiálne navštívil SR v máji 2007.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičPeter Burian